× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19733 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
εγω παντος με την 2 σπορα που εκανα τον φεβρουαριο μολις σκασαν τα σποροφυτα τα ευγαλα απο την ζεστη τα εβαζα εξω στον ηλιο για αρκετες ωρες οπως και τα αλα αυτα κανα χοντρο κορμο τελικα ειναι 8εμα 8ερμοτιτας κατι ντοματες που τις αφισα 2 μερες παραπανω στο 8ερμοσποροιο γιναν λεπτες στον κορμο το συμπεραζμα μου ειναι αυτο του χρονου 8α τα βαλω αρχες δεκεμβριου σε ψυχρο σπορειο με 8ερμοκρασια δωματιου οτι 8ερμοτιτα εχω με την ζεστη της 8ερμανσης γυρω στους 20 βα8μους

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19737 από tomas66
Απαντήθηκε από tomas66 στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
physiart εσυ τις εβαλες ιανουαριο,λογικα θα φυτρωσανε τελος του μηνα,τις εβγαζες στον ηλιο ανεξαρτητως θερμοκρασιας;αν ειχε 10 βαθμους δεν ειχαν προβλημα;αν δεν ειχε ηλιο που τις εβαζες;συγνωμη αλλα εχω πολλες αποριες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19738 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Τώρα με βάλατε σε σκέψεις και μένα!! Να αρχίζω να τα βγάζω και εγώ σιγά σιγά για βόλτα να μην μου βγούν έτσι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19742 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Καλημέρα στην παρέα.

Τις φύτεψα στα μέσα Ιανουαρίου σε ένα σπορείο www.geosimio.gr/p.Glastrakia-sporas-plas...OTRAINER.418630.html και χώμα έβαλα το All-Mix της BioBizz.

Μετά από δύο περίπου εβδομάδες άνοιξα το καπάκι του σπορείου αφού είχαν αναπτυχθεί λίγο τα φυτά. Από τότε τις βγάζω κάθε πρωί σε ηλιόλουστο μέρος και τις βάζω μέσα σε θερμοκρασία δωματίου το βράδυ. Δύο - τρία βράδια που έκανε ζέστη δεν τις έβαλα μέσα. Πρέπει να πω ότι το μπαλκόνι είναι νότιο και καλά προφυλαγμένο από ανέμους και βροχές. Στη φώτο φαίνονται πως είναι τώρα τα φυτά (μπροστινό σπορείο). Επειδή σε κάθε κυπελάκι είχα βάλει 2 σπόρους είχαν βγει δύο φυτά. Κάποια στιγμή ξεχώρισα προσεκτικά το ένα (το πιο αδύναμο) και το φύτευσα σε άλλο σπορείο το οποίο φαίνεται στο πίσω μέρος της φώτο.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by physiart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomas66

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19744 από polmoutz
Απαντήθηκε από polmoutz στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Εγω απο τοτε που διαβασα τις αποψεις σας με το που φευγω για δουλεια τα βγαζω εξω στο παραθυρο τα φυντανια μου.Ξεσκεπαστα.Και τα ξαναπερνω μεσα το απογευμα.Σημερα παντος ειχε και λιγο κρυο μπορω να πω.2 βαθμους πανω απο το μηδεν.Αλλα μετα ειχε ηλιο.
Ακομα παραμενουν ζωντανα.Δοκιμαζουμε και βλεπουμε.

Για την ιστορια να γραψω οτι εβαλα σπορο ντοματας Roma.Ειναι πολυ καλη για σαλτσα.Ο σπορος ειναι απο περυσινες ντοματες, που τον κρατησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19750 από tomas66
Απαντήθηκε από tomas66 στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
σημερα που ρωτησα καποιον παλιο βιοκαλλιεργητη μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι γυρω στις αρχες ματρτη να κανω σπορειο σε τελαρακια ph χωματος 3-4σε χαμηλο τουνελ με λεπτο φιλμ να το αφηνω ανοιχτο την μερα και κλειστο το βραδυ,σε εικοσι ημερσ τα φυτα θα ειναι μεγαλυτερα απο 10-15 ποντους και φυτεμα κατευθειαν στο χωραφι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19850 από tomas66
Απαντήθηκε από tomas66 στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
σην\μερα παρελαβα τα σπορακια απο τα ντοματινια σαντορινης,ευχαριστω πολυ φιλε Ηλια.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by tomas66.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα