× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20540 από aggelkar
Απαντήθηκε από aggelkar στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
ξεκίνησα και εγω έβαλα για πρώτη φορά πατάτα. το έκανα ώς εξής : 1) αγόρασα πατάτα μικρή αρχές αυγούστου. 2) για ένα μήνα την έβαλα να προβλαστήσει σε σκιερό μέρος επάνω σε πανί και την κατάβρεχα τακτικά . 3) προετοιμασία εδάφους. σκάψιμο αυλάκια εώς 30 εκατοστά όπως έχεις κάνει και εσύ. 5 εκατοστά κάτω απο τις πατάτες μπορείς να βάλεις κοπριά , λίπασμα επάνω λίγο χώμα μετά τις πατάτες απόσταση 30 εκατοστά μεταξύ τους 70 εκατοστά μεταξύ των γραμμών. μεταξύ των γραμμών αφήνουμε σαμαράκια με χώμα όπως φένονται στις φωτό σου. μέσα στο χώμα πρόσθεσα στο σκέπασμα τις πατάτας και στάχτη. αυτό μου είπανε ότι τις προστατεύει τους βολβούς απο σκουλίκια. 4) μόλις θα πετάξουν η βλαστοί στα πέντε εκατοστά θα κάνω το πρώτο παράχωμα , μετά ένα δεύτερο στα 10 εκατοστά ώστε απο τους σταλόνες που θα έχουν παραχωθεί να πετακτούν παραπλεύρος οι καινούριες πατατούλες. Σ' αυτό θα μου χρησιμεύει το χώμα ανάμεσα στα αυλάκια. 5) μετά τον θα εφαρμόζω ανά 15 μέρες ψέκασμα με βορβιγάλειο πολτό για προστασία. σε περίπου 3 μήνες θα ξέρω τα αποτελέσματα αυτής της πρώτης προσπάθειας μου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, kristi1, vaiacum

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20548 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
ολα μια χαρα εγω βαζω και βιολογικο λιπαζμα σπαρτα απο απανω πριν αρχιζω το παραχωμα γιατι στο παραχωμα 8α βγουν οι κονδιλοι 8α σου συνιστουσα να κανης και ενα αλο χωσιματακι και να ειναι αρκετα πλατι και αφρατο να ξερης οτι οτι ειναι φιλομα αν τα χωσης 8α γινη κονδιλος να μην ειναι χαμηλο χωσιμο ειται πολυ ψηλο γιατι 8α εχεις πολες πατατες και μικρες το μυστικο στην πατατα το χωμα να ειναι αφρατο και στο χωσιμο και στο αυλακι εγω κανο τουλαχιστον 5 φρεζαριζματα με καλιεργιτη φραντσεσκος φιορενζα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20555 από aggelkar
Απαντήθηκε από aggelkar στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
Φραντζέσκο αυτό αρκιβώς που λές έκανα χθες έκανα το πρώτο παράχωμα 5 εκατοστά και σε λίγο καιρό θα κάνω και το δεύτερο. έτσι ακριβώς όπως τα λές το σκέφτομουνα γιαυτό απο την αρχή είχα αφήσει μεγάλο αυλάκι με χώμα ανάμεσα στις σειρές για να παίρων μετά χώμα απο εκεί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #20751 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
Πάντα καθυστερημένα αλλά ποτέ άκαιρα τα σχόλια , συμπεράσματα και φωτο από την καλλιέργεια του 14. Άλλωστε θέλουμε 2-3 μήνες για τη νέα παραγωγή.
Σπορά 19 Φεβ
Συγκομιδή 29 Ιουν.
Σπόροι 86 τεμ. όλοι από το γεωπόνο. Οι μεγάλοι τεμαχίστηκαν στα δύο.
Απόδοση σπόρων ολόκληρων και τεμαχισμένων , η ίδια.
Σπόροι των οποίων ΄΄στραβώθηκαν΄΄ κάποια από τα μάτια, τα φυτά τους δεν είχαν εμφανή διαφορά από τους άλλους.
Συγκομιδή 94 κιλά πατάτας. Δηλαδή 1,1 κιλά/σπόρο. (καλλίτερα από πέρυσι).
Αρρώστιες η σκουλήκια κανένα. Έγιναν δύο ραντίσματα με βορδιγάλειο και δύο με βάκυλλο θουριγκίας (δεν ξέρω αν χρειαζόταν, εγώ το έκανα).
Αν και τον Αύγουστο έβαζα 40 ρίζες πατάτας, δεν θα χρειαζόταν να αγοράσω καθόλου πατάτα όλο τον χρόνο. (δίδαγμα για του χρόνου).
Τώρα πρέπει να γίνει το πρώτο σκάψιμο, αλλά μαυτές τις βροχές είναι αδύνατο.
Και κάτι για τον ανεψιό μου τον ΤΖΙΝΟ, ο οποίος ξέρω ότι μας διαβάζει. ΠΑΤΩΦΤΥΑΡΟ λέγεται το φτυάρι γιατί το πατάμε με το πόδι για να σκάψουμε και όχι γιατί .....μας βγαίνει ο πάτος όταν σκάβουμε , όπως λες εσύ.










Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TZINSEC

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #20752 από TZINSEC
Απαντήθηκε από TZINSEC στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΘΕΙΕ !!!!
ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΙΧΕΣ ΚΙ ΑΣ ΕΙΧΕ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ :whistle:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΤΟΦΤΥΑΡΟ ....ΧΜΜΜΜΜΜ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΗ ΕΝΝΟΙΑ :lol: :laugh:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, francopsa, lakis70

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21451 από lakis70
Απαντήθηκε από lakis70 στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
Να θέσω ενα ερώτημα σχετικά με τις πατάτες.
Απ ΄΄οτι κατάλαβα χρειάζονται 4 μήνες από τη σπορά μέχρι τη συγκομιδή. Εγώ 2 φορές που φύτεψα, Δεκέμβριο και Μάρτιο από 10 πατάτες. Οι πατάτες αναπτύχθηκαν μια χαρά ως 1 μέτρο ύψος, τις παράχωσα 20 εκατοστά, και στον τρίτο μήνα τους και τις δύο φορές ενώ τις είχα ραντίσει με βορδιγάλειο πολτό, άρχισαν να κιτρινίζουν και να να σαπίζουν- ξεραίνονται- τελικά. Μάζεψα τις πατατούλες περίπου 4 ανά φυτό, αλλά πολύ μικρές. Αυτό το σάπισμα σε τι να οφείλεται; Επίσης εσείς που είχατε παραγωγή, πόσο υπολογίζεται την απόδοση από ένα σπόρο σε κόνδυλους;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21533 από TZINSEC
Απαντήθηκε από TZINSEC στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
Καλημέρα φίλε μου.
Με την μικρή μου πείρα θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου και θα σου πω την άποψή μου.
Τις πρώτες πατάτες τις μάζεψα τρεις μήνες μετά την σπορά.¨Εβγαζα λιγες λίγες για ένα μήνα περίπου οπότε και τις έβγαλα όλες .
Τις παραγέμισα δύο φορές.
Στην φωτό φαίνεται η παραγωγή από τα τρία πρώτα φυτά.
Οπως φαίνεται υπήρχαν αρκετές πατατούλες. Ζυγίζανε 6 κιλά. Άρα 2 κιλά ανά φυτό περίπου.
Το ιδανικό νομίζω είναι να τύχεις σε καλό σπόρο και να αφρατέψεις πολύ καλά το χώμα σου με καλό σταυρωτο φρεζάρισμα.
Επίσης εγώ σταμάτησα το πότισμα ΕΝΤΕΛΩΣ μόλις άρχισαν τα φυτά να πέφτουν και να κιτρινίζουν.Ο βασικός λόγος σαπίσματος πιστεύω είναι το πότισμα σε αυτό το στάδιο που τα φυτά πλέον πέφτουν.Πιστεύω ότι οι πατάτες συνεχίζουν να μεγαλώνουν από την υγρασία που έχει ήδη το χώμα.Το παραπάνω νερό τις σαπίζει.
Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21547 από lakis70
Απαντήθηκε από lakis70 στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
καλημέρα φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση
όπως βλέπω καμμια 30αρια είναι σίγουρα οπότε γύρω στις 10 πατάτες ανα φυτό υπολογίζω, εμένα μου βγάλαν 4 τεμ. μέσο όρο. Δεν έβαλα πατατόσπορο, αλλά πατάτες από τη λαίκη που είχαν βλαστήσει , αυτές που ψιλοκοκκινίζει κάπως η φλούδα τους όπως τις κοιτάς άπλυτες. Δεν νομίζω με το σάπισμα, κάτι άλλο τρέχει ίσως να είναι κάποια ασθένεια, θέλει ψάξιμο. Και εσένα στους 3 μήνες σου σαπίσανε όπως καταλαβαίνω, έπρεπε να κρατήσουνε πολύ παραπάνω. Όπως λέει στο βιβλίου της λαχανοκομίας οι πατάτες θέλουν τόσο πότισμα ώστε να μην ξεραίνεται και σκάει το χώμα τους, οπότε ανάλογα το σημείο και την εποχή ποτίζεις. Για το σάπισμα στην Κηπουρική για όλους εκδ. του 83, γράφει δεν γνωρίζανε τους λόγους που σαπίζει η πατάτα και προτείνει να απομακρύνονται όσες σαπίζουν μήπως σωθούν οι υπόλοιπες Δεν ξέρω αν έχουν ανακαλυφθεί οι λόγοι.. Λένε ότι οι πατάτες βγάζουν και λουλούδια εγώ δεν είδα κανένα στις δικές μου, εσύ είδες;
Last edit: 8 Χρόνια 8 Μήνες πριν by lakis70.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21587 από TZINSEC
Απαντήθηκε από TZINSEC στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
Πέρσι είχαν ανθίσει όλες ....φέτος ανθίσανε το πολύ το 10% των φυτών. Από εβδομάδα πάω να βγάλω αν και εκ πρώτης ειναι λιγο αποθαρρυντικά τα σημάδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21824 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Καλλιεργεια Πατατας 14 (Ερασιτεχνικά)
ΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ , ήρθε πάλι η ώρα.


Επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.115 δευτερόλεπτα