× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23069 από YiannisD
Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού δημιουργήθηκε από YiannisD
Καλημέρα. Έχω φυτέψει 3 κολοκυθιές για πρώτη φορά. Αναπτύσσονται φυσιολογικά. Κάθε πρωί οι ανθοί ανοίγουν και στις 3 κολοκυθιές και κλείνουν αργότερα μέσα στη μέρα. Χθες το βράδυ τις σκάλισα για πρώτη φορά και έκανα το συνηθισμένο πότισμα. Επίσης, σκόνισα τα φύλλα με θειοχαλκίνη. Σήμερα το πρωί μόνο η μία από τις 3 έχει ανοίξει τους ανθούς της. Έχετε κάποια ιδέα γιατί δεν άνοιξαν και των άλλων 2;
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by YiannisD.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23078 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού
Μία εβδομάδα μετά, πως είναι η κατάσταση;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23129 από YiannisD
Απαντήθηκε από YiannisD στο θέμα Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού
Τελικά ανοίγουν φυσιολογικά οι ανθοί. Βέβαια δεν έχω ιδιαίτερη παραγωγή. Βγαίνουν μερικά κολοκυθάκια αλλά τα περισσότερα ψιλοκιτρινίζουν και μαλακώνουν πολύ και αναγκάζομαι να τα κόψω για να δώσω δύναμη στα λίγα που είναι σφικτά και υγιή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23139 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού
Τι γίνεται YiannisD, 2 εβδομάδες μετά;

Ξέρεις, ένας από τους λόγους που γοητεύτηκα από τις καλλιέργειες και τα φυτά, είναι ο "αργός" χρόνος με τον οποίο λειτουργεί η φύση. Ονομάζουμε πλέον το φυσιολογικό, ¨"αργό".

Όαση... και σε πλήρη αντίθεση με την πληροφορική που είναι το κύριο επάγγελμά μου. Ένας τομέας με αφύσικα απάνθρωπους χρόνους.

Γι' αυτό σε παρακαλώ συχώρεσε τις "αργές" απαντήσεις.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23140 από YiannisD
Απαντήθηκε από YiannisD στο θέμα Κολοκυθάκια άνοιγμα ανθού
Ilias σίγουρα η φύση θέλει το χρόνο της και το έχω διαπιστώσει με ό,τι και να έχω φυτέψει. Έχει μεγαλώσει αρκετά η ρίζα της κάθε κολοκυθιάς αλλά εξακολουθεί η ίδια κατάσταση. Λίγα κολοκυθάκια καλά τα οποία και κόβω όταν είναι μικρά πριν αρχίσουν να χαλάνε. Παραγωγός μου είπε ότι θέλει ενίσχυση το χώμα με λίπασμα κάτι που αποφεύγω όμως λόγω υψηλής θερμοκρασίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα