× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Καλλιεργεια καροτου

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #40 από ΜΙΧΑΛΗΣ
Καλλιεργεια καροτου δημιουργήθηκε από ΜΙΧΑΛΗΣ
Γεια σας ειμαι καινουργιος και σαν πρωτη βοηθεια θα ηθελα να μου πειτε πωσ μπορω να καλλιεργησω καροτα και να γινουν μεγελα χρειαζοντε λιπανση απο κοπρια εχουν αρκετη
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #41 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Μιχάλη,

Θα σου πω τι έκανα πέρυσι και είχα μεγάλα και νόστιμα καρότα. Έσκαψα καλά μία περιοχή στον κήπο 1Χ1 μέτρο και σε βάθος περίπου 30 εκατοστά. Έβγαλα το μισό χώμα και το αντικατέστησα με κομπόστ. Ανακάτεψα καλά ώστε το μίγμα χωμάτων να γίνει ομοιογενές.
Με αυτό τον τρόπο, πέτυχα να έχω μαλακό χώμα ώστε να μπορούν να αναπτυχθούν τα καρότα χωρίς δυσκολίες και ταυτόχρονα ένα πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά χώμα.

Έσπυρα τους σπόρους καρότου επιφανειακά και μετά ανακάτεψα ελαφρά το χώμα με μία τσουγκράνα. Έτσι παραχώθηκαν 1 με1,5 εκατοστά.

Πότιζα τακτικά.

Όταν τα καροτάκια άρχισαν να μεγαλώνουν τα αραίωσα βγάζοντας όσα ήταν πολλά μαζί.

Τα καρότα ήταν τέλεια!

Επίσης, μπορείς να καλλιεργήσεις καρότα σε γλάστρες.

Αφού φάγαμε και χορτάσαμε φρέσκα καρότα, τα υπόλοιπα τα κόψαμε σε κομμάτια και βάλαμε σε ματζάκια στην κατάψυξη. Τα χρησιμοποιούμε στα φαγητά.

Υ.Γ.
Αποφεύγω τη κοπριά γιατί έχω πρόσβαση μόνο σε αγοραστή. Δε γνωρίζω από που προέρχεται και τι έχουν καταναλώσει τα ζώα από τα οποία προέρχεται.
Θα χρησιμοποιούσα χωνεμένη κοπριά, μόνο αν είχα τα δικά μου ζώα και γνώριζα τι τα ταΐζω.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #42 από ΜΙΧΑΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΜΙΧΑΛΗΣ στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Eυχαριστω για τις πληροφοριες ΙΛΙΑΣ κοπρια χωνεμενη εχω και ξερω απου ειναι ειναι καλη κανει ομως αντι τησ κομποστας να βαλω κοπρια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #43 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοπριά. Επειδή όμως είναι πιο δυνατή από το κομπόστ, χρειάζεται μικρότερη ποσότητα.

Μερικές ακόμη συμβουλές...
- Φρόντισε το μέρος που θα φυτέψεις τα καρότα να το βλέπει ο ήλιος.
- Να τα ποτίζεις τακτικά.
- Το χώμα να είναι μαλακό (αφράτο) και χωρίς πέτρες.
- Επειδή τα φυτά του καρότου μεγαλώνουν αργά, τα αγριόχορτα (αν υπάρχουν), τα προλαβαίνουν και τα "πνίγουν". Το μέρος θα πρέπει να είναι καθαρό από σπόρους αγριόχορτων. Πως θα το πετύχω αυτό θα μου πεις; Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να φυτέψεις σε χώρο που θα έχεις διαμορφώσει ειδικά γι' αυτό το σκοπό όπως σου είπα προηγουμένως ή να φυτέψεις μέσα σε παρτέρι που έχεις επίσης φέρει χώμα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #44 από ΜΙΧΑΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΜΙΧΑΛΗΣ στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Ilia σ ευχαριστω θα τα δικιμασω ολα αυτα και θα σου πω το αποταλεσμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #313 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Φέτος,
Δοκίμασα να βάλω καρότα και στον κήπο του 1 τ.μ. που έφτιαξα .
Παράλληλα φύτεψα καρότα και στον κήπο απευθείας στο χώμα (όπως περιέγραψα παραπάνω).

Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι αυτά που είναι στον κήπο του 1 τ.μ., μεγαλώνουν πιο γρήγορα.

Το τελικό όμως αποτέλεσμα, θα το γνωρίζουμε μόνο όταν ωριμάσουν και τα βγάλουμε.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #318 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
αχ! βρε Ηλία...πού ήσουν όταν φύτευα τα καρότα;;λάθος εποχή(κοίταξα το φακελλάκι αλλά θα μιλούσε για άλλη χώρα!:unsure: ),εκεί που τα έβαλα δεν είχε ήλιο(σε ζαρντινιέρα και γύρω γύρω ψηλά τσιμεντένια τέρατα....)...και απογοητεύτηκα...ξαναδοκιμάζω όμως...είμαι πεισματάρικο κορίτσι εγώ....
Α....έχω και ένα καρότο ανάμεσα σε λουλούδια που φύτεψα στην εν λόγω ζαρντινιέρα μια και δεν φύτρωνε τίποτα....θέλουν υπομονή τα άτιμα το καρότα....αλλά δεν είναι υπέροχο να τρως καροτάκι από τα χεράκια σου;;:laugh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #366 από Levanda
Απαντήθηκε από Levanda στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας πω και γω τη δική μου εμπειρία από αυτήν την καλλιέργεια. Καθότι δεν έχω κήπο αλλά ένα τεράστιο μπαλκόνι, καλλιεργώ αρκετά λαχανικά σε γλάστρες,άλλα με μεγαλύτερη και άλλα με μικρότερη επιτυχία. Τα καρότα είναι τα πιο εύκολα από όλα! Χρειάστηκα μόνο μια βαθιά ζαρντινιέρα, χώμα με καλή αποστράγγιση γιατί τα καρότα σαπίζουν εύκολα, μια ηλιόλουστη θέση, και λίγο κομπόστ. Σπέρνονται πολλούς μήνες του χρόνου χωρίς πρόβλημα. Η συγκομιδή μου αρχίζει πάνω κάτω τρεις- τέσσερις μήνες από τη σπορά. Για μένα δύο είναι τα σημεία κλειδιά: Η θέση και το προσεκτικό πότισμα. Κατά την αραίωση των σπορόφυτων στο αρχικό στάδιο μεταφέρω πολλά από αυτά κάτω από ντοματιές που έχω σε άλλες γλάστρες. Η μυρωδιά της ντομάτας αποτρέπει τις μύγες των καρότων, που προσελκύουν τα κατεστραμμένα φύλα κατά τη συγκομιδή. Καλή κηπουρική και καλή διασκέδαση!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9025 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Στις επομενες μερες θα σπειρω καροτο σε παρτερι.Απο οτι ειδα ο Ιουλιος ειναι μηνας σπορας οποτε ειμαστε οκ.Πιστευετε ειναι καλυτερα να φυτεψω σε σπορεια και μετα να τα μεταφερω η κατευθειαν στο παρτερι?
Μεθοδος ποτισματος στην αρχη σκεφτομαι με ψεκαστηρι (οπως στα κομμωτηρια)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9176 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Καλλιεργεια καροτου
Mε τετοια ζεστη υπαρχει προβλημα να σπειρω καροτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα