× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Καλαμποκι

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #5897 από k.andre
Απαντήθηκε από k.andre στο θέμα Καλαμποκι
Αν σας ενδιαφέρει η συγκαλλιέργεια φασολιού καλαμποκιού και μάλιστα για φυτά σπορείου, πρέπει να προσέξετε τα εξής :
Επειδή το καλαμπόκι έχει πιο αργή ανάπτυξη από το φασόλι, θα πρέπει να μπει στο σπορείο τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν από το φασόλι. Κατά τη μεταφύτευση θα δείτε πως οι ρίζες των καλαμποκιών θα έχουν βγει από τις τρυπούλες του σποροδοχείου και θα έχουν καταλάβει εξωτερικά όλο σχεδόν τον πάτο του. Θα πρέπει να έχετε δίπλα σας ένα κουβά με νερό. "Βαφτίζετε" τα ποτηράκια και τραβάτε πολύ απαλά και διαδοχικά το φυντανάκι προκειμένου να μη κόψετε τις ρίζες. Είναι δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο. Η απευθείας σπορά του καλαμποκιού είναι πιο αποτελεσματική (ίσως διπλή απόδοση).
Πάντως θα συνιστούσα στήριξη φασολιών με τον κλασσικό τρόπο. Καλάμια σε σχήμα Λ δεμένα στην κορφή τους, και τα καλαμπόκια σε άλλη μεριά.

Καλή σας επιτυχία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #5915 από venardos2
Απαντήθηκε από venardos2 στο θέμα Καλαμποκι
Σχετικά με το καλαμπόκι και τα φασόλια πιο μπαίνει πρώτο η μαζί μπαίνουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #5917 από k.andre
Απαντήθηκε από k.andre στο θέμα Καλαμποκι

venardos2 έγραψε: Σχετικά με το καλαμπόκι και τα φασόλια πιο μπαίνει πρώτο η μαζί μπαίνουν?


Αν πρόκειται για αναρριχώμενες ποικιλίες φασολιών θα σπείρεις 2 βδομάδες πριν τα καλαμπόκια. Αν πρόκειται να καλλιεργήσεις νάνες ποικιλίες φασολιών μπορείς να τα σπείρεις ταυτόχρονα.

(Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτος με τη συγκαλλιέργεια)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6187 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Καλαμποκι
Πληρης καταστροφη με το καλαμποκι μου...
Και ειχα βρει και ντοπια ποικιλια...κριμα..
Λοιπον, το φυτεψα στο χωραφι και περιμενα..Μετα απο μια βδομαδα που πηγα ηταν ολες οι θεσεις σκαμενες και το καλαμποκι φαγωμενο...
Η απο κισσες η απο αρουραιους...
Το ειχα βαλει 2-3 ποντους και το βρηκαν ευκολα πιστευω..
Ξαναφυτεψα πριν λιγες μερες βαθυτερα και περιμενω...
Εχει συμβει σε κανεναν κατι τετοιο..;;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6188 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Καλαμποκι
Συμβαινει και αυτό ,νομιζω ομως πως ειναι δύσκολο να το πηραν οι κισσες επειδη συνηθως δεν σκαλιζουν σε ανοιχτους χωρους ......μάλλον σπουργίτια , αρουραίοι , καρακαξες,ακόμη και σκιουροι αν το χωραφι ειναι κοντα σε δασος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirosk

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6454 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Καλαμποκι
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6457 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Καλαμποκι
Καλησπέρα,
Εγώ που δεν έχω προλάβει να σπείρω καλαμπόκι ακόμα προλαβαίνω ή είναι αργά;;;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6460 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Καλαμποκι
Παιδιά, μπαίνοντας φουριόζος στο θέμα αυτό εδώ, διάβασα μόνο τα δύο τελευταία δημοσιεύματα. Έτσι απάντησα νομίζοντας ότι αυτά ήταν όλα κι όλα. Ζητώ συγνώμη. Τώρα κάνω διόρθωση: Χίλια συγγνώμη. Θα διαβάσω όλο το θέμα γιατί κι εμένα μου αρέσει το καλαμπόκι. Θ' αφήσω το παρακάτω κείμενο, αφού το δημοσίευσα, όπως το 'γραψα... ελπίζοντας να φανώ χρήσιμος (εμπειρικός είμαι).



Δημήτρη το καλαμπόκι πρέπει να είναι αραιό. Να περνάς ανάμεσα από κάθε ρίζα άνετα. Κάθε ρίζα μόνη της. Όσο περισσότερο αέρα έχει γύρω της η κάθε ρίζα, τόσο και καλύτερα θα σου αποδώσει.
Όχι, δεν κόβεις τις κορφές. Δε το πειράζεις. Αν έχει φυτρώσει πολύ κοντά η μία ρίζα στην άλλη, δεν κάνει καρπό. Επομένως αν είναι δέκα πόντους και λιγότερο η μία ρίζα από την άλλη, να κρατήσεις την καλύτερη, την πιο ζωηρή, και την άλλη να τη βγάλεις. Αυτό γίνεται όταν έχεις σπείρει μια επιφάνεια.
Αργότερα, όταν αρχίσει να σου δένει καλαμπόκια, θα δεις ότι μερικές ρίζες δε δένουν. Αυτά μάλλον είναι αρσενικά καλαμπόκια. Υποθέτω. Ο παππούς μου τα έλεγε στερφάδια. Στέρφο λέγετε αυτό που δε γεννάει! Τα στερφάδια τα ξεριζώνουμε και τα δίνουμε στο γαϊδαράκο μας. Έτσι αφήνουμε περισσότερο χώρο στ' άλλα. Τα στερφάδια έχουν διαφορετική εμφάνιση. Μπορεί να είναι πιο ζωηρά από τ' άλλα. Αν όμως δεν τα γνωρίζεις, μην αραιώνεις μέχρι να δεις να καρπίζουν γύρω τ' άλλα.

Το καλαμπόκι θέλει αρκετό νερό. ((Εκτός από μιά ράτσα ντόπια που δε θέλει καθόλου νερό και λέγεται ξερικό)). Δε θέλει όμως κάθε μέρα. Αν συνέχεια του ρίχνεις νερό, κιτρινίζει, γίνεται καχεκτικό, και κάνει καλαμπόκια με λίγα σπυριά ή καθόλου!@

Είναι σκληρό φυτό και δε θέλει ραντίσματα και τέτοια. Από την μέρα που θα το σπείρεις μέχρι τη μέρα που θα το κόψεις, θέλει 99 μέρες. Έτσι λένε στα χωριά. Αν το κόψεις να το φας χλωρό αυτό θα το κάνεις φυσικά νωρίτερα. Διαφορετικά θα γίνει σκληρό και δεν τρώγεται. Αν το κόψεις νωρίτερα απ' ότι πρέπει, θα είναι σα γάλα, και πάλι δεν είναι κατάλληλο για ψήσιμο.

Οι γνώσεις μου προέρχονται κατευθείαν από τα παιδικά μου χρόνια. Και το χωράφι του παππού μου με το καλαμπόκι ήταν το αγαπημένο μου. Για πολλούς λόγους.
Μάνο, προλαβαίνεις να βάλεις καλαμπόκι. Κανένα πρόβλημα. Για να σου φυτρώσει εύκολα, βάλτο λίγες ώρες στο νερό πριν το σπείρεις. Δυσκολεύεται να βγει αν ταρατσώσει το χώμα, σαν το φασόλι. Για αυτό, την μια μέρα να ποτίσεις, την άλλη να κάνεις τις γούβες και να σπείρεις. Ρίξε σε κάθε γούβα τρία τέσσερα, αλλά όχι κολλητά. Αργότερα θ' αφήσεις μόνον ένα, όπως είπα πριν. Αν είναι κολλητά, επειδή κάνει δυνατές ρίζες, δεν μπορείς να βγάλεις το ένα χωρίς να γίνει ζημιά στο άλλο. Οι ρίζες είναι δυνατές αλλά χωρίς βάθος. Γι αυτό το χώμα πρέπει να είναι κατάλληλο να στηρίζει μηχανικά την καλαμποκιά.

Θέλει χώμα πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά.

Σχεδόν τα είπα όλα. Σχεδόν.
Δημήτρη, τις κορυφές, πάνω από τον καρπό, τις κόβουμε όταν έχουν σχεδόν ξεραθεί. Για να πάρουμε το καλαμπόκι για ξερό. Λίγες μέρες πριν το μαζέψουμε.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6467 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Καλαμποκι
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6468 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα Καλαμποκι
χθες μεταφυτεψα τα καλαμπόκια μου στο κήπο. αφησα περιπου 50 εκ. αποσταση μεταξύ τους για να φυτεψω αναμεσα τα φασολάκια μου (αναριχώμενα) οταν θα ειναι και αυτα ετοιμα για μεταφύτεψη (θα βαλω πρόσθετη στήριξη) . εχω βαλει 20 ρίζες περιπου σε 2 σειρες (10 + 10) αντικριστές γιατι διαβασα οτι ετσι θα παει απο το ενα στο αλλο η γύρη για να γονιμοποιηθούν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα