× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ντομάτα Σαντορίνης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #9737 από zag
Απαντήθηκε από zag στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΕ ΗΛΙΑ , ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ SITE ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ , ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΟΡΟ ΝΤΟΜΑΤΑΣ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ Ή ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 2-3 ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗ . ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ . ΤΟ E-MAIL MOY EINAI Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20069 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Kαλημέρα τους συν-καλλιεργητές

Ανοίγω ξανά αυτό το νήμα για να ρωτήσω τους εμπειρότερους για το κλάδεμα της ντομάτας Σαντορίνης. ΄'Εχω φυτέψει τρεις στο χώμα (πετρώδες και δύσκολο) και 5 σε γλάστρες 40 λίτρων. Αυτές στις γλάστρες έχουν αναπτυχθεί αρκετά και έχουν ξεκινήσει να ανθοφορούν, ενώ βγαίνουν από παντού λαίμαργα. Δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση μέχρι τώρα. Οι ερωτήσεις μου προς τους εμπειρότερους καλλιεργητές είναι:
Θέλουν κόψιμο τα λαίμαργα; Θέλει στήριξη η ντομάτα αυτή; Πόσο πότισμα χρειάζεται στη γλάστρα δεδομένου ότι τις βλέπει ο Ήλιος από τις 10.00 το πρωί έως τις 16.00 το απόγευμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20152 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Παιδιά δεν υπάρχει κάποιος έμπειρος που να μπορεί να πει κάτι για την παραπάνω ερώτηση; Κυρίως με ενδιαφέρει η εμπειρία από το κλάδεμα. Θέλει ή δε θέλει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20153 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Η φροντίδα της τομάτας Σαντορίνης, δε διαφέρει από τις άλλες ποικιλίες τομάτας.
Γι' αυτό πιστεύω ότι θα σε καλύψει το ακόλουθο άρθρο που δίνει αρκετές συμβουλές:
Κλάδεμα τοματιάς :: Καλλιεργητική φροντίδα τοματιάς

physiart έγραψε: Παιδιά δεν υπάρχει κάποιος έμπειρος που να μπορεί να πει κάτι για την παραπάνω ερώτηση; Κυρίως με ενδιαφέρει η εμπειρία από το κλάδεμα. Θέλει ή δε θέλει;


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": physiart

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20154 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Θα σου πώ ότι εγώ αφαιρώ όλα τα λαίμαργα από τις μασχάλες της ντοματιάς. Και έτσι δίνει δύναμη στους καρπούς της!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20163 από dxrysiko
Απαντήθηκε από dxrysiko στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Καλημέρα σε όλους.
Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει..
Τα φυτά μου (Σαντορίνης by Ηλίας) ακόμα τα έχω σε δίσκο και έχουν φτάσει τα 10-15 εκατοστά. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε θέση έβαλα 3 σπόρους, φύτρωσαν όλοι και απο αμέλεια δεν αφαίρεσα κανένα φυτό όταν έπρεπε. Τώρα τι κάνω ? Τα αφήνω και τα 3 στη μεταφύτευση στο μπαξέ ή αφαιρώ τα 2 ? Αν αφαιρώ, με ποιό τρόπο δεδομένου ότι έχουν και τα 3 ρίζα και ίσως κάνω ζημιά στη ρίζα του φυτού που θα μείνει... αν με ένα ψαλίδι έκοβα τα στελέχη των 2 χαμηλά πάνω απο το χώμα, θα δημιουργούσα πρόβλημα στο φυτό που θα μείνει ?
Ακούω ιδέες και εμπειρίες.... !

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20168 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Να σας μεταφέρω τις δικές μου εμπειρίες σε ότι αφορα τα ντοματάκια Σαντορίνης.
Εχουν οντως -όπως λέει ο Ηλίας- τις ιδιες καλλιεργητικές φροντίδες όπως όλες οι ποικιλίες της ντομάτας απλα είναι πολύ πιο ανθεκτικές σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη ποικιλία. Καλό είναι να βγαίνουν τα λαίμαργα στην αρχή τουλάχιστον μέχρι να δυναμώσει το φυτό αλλα με τις ζέστες και το νερό από κάποια στιγμή και μετά ΄΄χάνεις την μπάλλα΄΄ μια και μεγαλώνει και αναπτύσσεται άναρχα και από εκεί και πέρα απλα φρόντισε το φυτό να είναι καλά στηριγμένο γιατι περισυ εμένα μια ποικιλία μεγάλωσε πάρα πολύ σε υψος και τις αφησα πια στο ελεος του θεού και αρκετά μέρη του φυτου σέρνονταν στο χώμα χωρις βέβαια αυτό να κάνει κακό και να έχω παραγωγή μέχρι και τον Νοέμβριο σε αντίθεση από τις άλλες ντοματιές που από κάποια στιγμη και μετα αρχίζουν να ξεραίνονται. Σε ότι αφορα τον διαχωρισμό των σπορόφυτων φίλε dxrysiko αν έχεις υπομονη και εφ όσον τα φυτά που φύτρωσαν από τους σπόρους είναι εξ ίσου δυνατά μπορείς να τα ξεχωρίσεις και να τα φυτέψεις στο χωμα.....μικροχειρουργική......
από την άλλη μεριά αν κάποιο από τα φυτα είναι ασθενικό καλύτερα να το κόψεις μια και ενοχλεί το υγιές.....απλα παρε ένα ψαλιδάκι και κόφτο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22272 από kiwi1983
Απαντήθηκε από kiwi1983 στο θέμα Ντομάτα Σαντορίνης
Συγκαλιεργητές γειά σας τρέχω να προλάβω να φτιάξω το λαχανοκηπο για το πρώτο τρίμινο και επεσε το μάτι μου στα τοματάκια σαντορίνης ! Να πώ απλά οτι ΛΑΤΡΕΥΩ της λιαστές τομάτες και θα βάλω σίγουρα για να βγάλω παραγωγή για εμενα και τους φίλους μου για όλο το χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν πόση είναι η παραγωγή της κάθε τοματιάς και ανα πόσες μέρες καρποφορεί ωστε να υπολογίσω την σοδιά μου και επίσεις θελω να της βαλω σε βαζα μεσα σε ελαιολαδο πόσο καιρό μπορούν να αποθηκευτουν?
Ευχαριστώ! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα