× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

λιπασμα για τοματες?

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6280 από zvranik
λιπασμα για τοματες? δημιουργήθηκε από zvranik
στις τοματες μου εγώ δεν έχω βάλει λίπασμα καθόλου (ακαλλιεργειτος ο κήπος 2 και χρόνια). μου είπαν όμως ότι πρεπει να βάλω για καλύτερα αποτελέσματα.

τι λιπασμα πρεπει να βάλω και πως το βάζουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6335 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα λιπασμα για τοματες?
θελεις 500 διαφορετικες γνωμες ή μια και σιγουρη? αν ναι τοτε ρωτησε εναν γεωπονο στο καταστημα που θα προμηθευτεις το λιπασμα , αν παλι εχεις καποιο δικο σου (βιολογικο η αλλο) ρωτησε πως θα το χρησιμοποιησεις συμφωνα με τις αναγκες του κηπου σου και μπορεις να ενημερωσεις και το φορουμ.
Ειναι κριμα να πειραματιστεις και να καταστρεψεις τα φυτα σου σ'αυτη τη χρονικη στιγμη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6373 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Συγνωμη. Και μεις τι κανουμε εδω περα? Μηπως να το κλεισουμε το μαγαζι?
Χωρις παραξηγηση ετσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6378 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Το θεμα ειναι αν θελεις φυσικο αποτελεσμα η χημικο .Αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα των κηπευτικων σου χρησιμοποιησε καλη χωνεμενη κοπρια.Θα την ανακατεψεις με το χωμα πριν φυτεψεις η αν εχεις ηδη φυτεψει θα την απλωσεις γυρω γυρω απο το φυτο και θα ποτισεις .Παντα ομως απογευμα να εχει πεσει ο ηλιος.Εγω αυτο κανω καθε χρονο και εχω παραγωγη μεχρι Οκτωβρη

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6381 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα λιπασμα για τοματες?
πρεπει να μας πεις την ποσοτητα κοπριας που χρησιμοποιεις , το ειδος και τη συχνοτητα εφαρμογης .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6382 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Η καλύτερη χωνεμένη κοπριά είναι απο γιδοπρόβατα .
Η αναλογία ανάμιξης με το χώμα ποικίλει …. είναι σχετική με την ποιότητα του χώματος στον κήπο.
Σε όσους έχουν την δυνατότητα ,όσο περισσότερη η κοπριά τόσο καλύτερη σοδιά.
Συχνότητα εφαρμογής.
Τις μεγάλες ποσότητες τις ανακατεύεις σε όλο τον κήπο κατά το φρεζάρισμα.
Και όταν κάνεις τις φυτεύσεις ρίχνεις ξανά στην θέση φύτευσης (γούρνα) ανακατεμένη ξανά με λίγο χώμα…….όπως μπορείς και στην συνέχεια να απλώσεις σκέτη κοπριά στην επιφάνεια και να ποτίσεις.
Εύχομαι καλές σοδιές!!!

Υγ
voskos είμαι .....όχι γεωπόνος. :)
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by voskos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6383 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Ο Βοσκος απαντησε και για μενα .Οντως ειναι η καλητερη κοπρια .Εγω σε ενα χωρο 5 επι 12 εβαλα 5 σακια φετος και φυτεψα χθες τα πρωτα φυτα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6384 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Η Χωνεμένη κοπριά γιδοπροβάτων είναι μια πατροπαραδοτη τακτική που αποδίδει,όσο αποδίδει,έχει όμως και τα προβλήματα της με τα αγριόχορτα που δημιουργούν ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα που απαιτεί μια χρονοβόρα διαδικασία για την εξόντωση τους.
Επί πλέον την τελευταία φορά που έριξα ένα φορτηγό κοπριά,μέτρησα περί τις 40 σύριγγες,αγνώστου περιεχομένου,που μου μείωσαν το ενδιαφέρον γι αυτού του είδους την λίπανση.
Εφέτος χρησιμοποίησα αποκλειστικά κομπόστ,δικής μου παραγωγής,και μέχρι τώρα τα φυτά πηγαίνουν καλύτερα απο ποτέ και χωρίς αγριόχορτα!!
Μένει να διαπιστώσω το τελικό αποτέλεσμα.......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6389 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Όσο καλύτερα είναι χωνεμένη τόσο μειώνουμε την πιθανότητα να εμφανιστούν πολλά αγριόχορτα επειδή σαπίζουν τα σπόρια και χάνουν την ισχύ τους.
Αυτό όμως προυποθέτει χώρο για να μείνει 1- 2 χρόνια πριν την ρίξουμε στον κήπο
Δεν παύει όμως να υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα ,όπως σωστά επισημαίνει ο DOMVOS και θέλει τον πρώτο χρόνο ξεχορτάριασμα.
Φίλε Ιωάννη, για τις σύριγγες δεν το αντιμετώπισα επειδή το δικό μου μαντρί (voskos άνθρωπος) είναι "καθαρό" ,όπως το σαλόνι στο κονάκι μου. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by voskos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6395 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα λιπασμα για τοματες?
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ξερεις το μαντρι θα πρεπει να εισαι επιφυλακτικος για την κοπρια .Επισης θα ελεγα οτι θα ηταν καλο να δεις πριν την παρεις αν ειναι κομματια η τριβεται .Ομως για μενα εξακολουθει να ειναι λυση καλυτερη απο τα οποια χημικα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα