× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

κρεμυδια Ξερα

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9370 από zaxarias
κρεμυδια Ξερα δημιουργήθηκε από zaxarias
Εχω ενα θεμα με τα κρεμυδια,τα εβαλα 10 Μαρτιου, (Κοκκαρι) και πιστευω οτι τώρα θα επρεπε να τα βγαλω, αλλα τα βλεπω πολύ ζωηρά ειναι καταπρασινα, παροτι τους εχω κοψη το νερο 12 μερες τωρα για να στεγνώσουν, αν γνωρίζει καπιος φιλος να μου πι την γνώμη του, ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9389 από athina88
Απαντήθηκε από athina88 στο θέμα κρεμυδια Ξερα
ΤΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΑΘΟΥΝ ΣΥΓΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ. ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗΣ, Ο ΛΑΙΜΟΣ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ ΣΤΕΝΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΕΡΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, ΕΝΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΑΣΙΝΑ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΚΙΤΡΙΝΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΞΕΡΑΘΟΥΝ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΛΒΟΥΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΡΑΘΟΥΝ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias, ΑΡΓΥΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9403 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα κρεμυδια Ξερα
καλημέρα,

εγώ τα εβγαλα απο το χωμα πριν 1-2 βδομαδες (δε θυμάμαι ακριβώς).
τα αφησα στον ηλιο να ξεραθουν και χθες τα μαζεψα..... 42 κιλα παρακαλώ..... yessssssssssss
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9407 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα κρεμυδια Ξερα
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9417 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα κρεμυδια Ξερα
Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει μαλακωση ο κορμος, και τα φυλα ειναι καταπρασινα,την αλλη εβδομάδα λεω να τα βγαλω και οτι ειναι να γενη ας γενη

zvranik Καλοφαγωτα, ειχαν ξεραθει πριν τα βγαλεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9418 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα κρεμυδια Ξερα
Ζαχαρία καλησπέρα.
Από οτι διαβάζω αλλά και οσο θυμάμαι απο τους παλιούς (καθότι Κρητικός κι εγώ ) τα κρεμμύδια οταν ητανε ετοιμα για συγκομιδή φαινότανε απο τα ελαφρώς κιτρινισμένα φύλλατα οποία σχεδόν γέρνανε στο εδαφος. Σε αυτή την φάση, οι βολβοί έχουν αναπτυχθεί τελείως και είναι έτοιμοι για συγκομιδή και φύλαξη.
Τότε κάνεις ενα τελευταίο καλό πότισμα και αρχίζεις το σκάψιμο(ξερίζωμα)..........
Αν θες φώναξε και κανένα φίλο για βοήθεια !!!

Καλές σοδιές(σαν της Ζωής εννοείται) !!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9421 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα κρεμυδια Ξερα
Σταυρο ευχαριστω θα τα βγαλω ,αλλα εδω τους κοβουμε το ποτισμα τουλαχιστον δυο βδομαδες πριν για να μην εχουν καθολου υγρασια, ετσι εκανα και πέρυσι και μεχρι που τελειώσαν δεν χαλασε κανενα, δεν το γνώριζα οτι τα ποτιζουν για να τα βγαλουν!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9429 από k.andre
Απαντήθηκε από k.andre στο θέμα κρεμυδια Ξερα
Ζαχαρία γύρω στις 15-20 Ιουνίου και ενώ τα φύλλα των κρεμμυδιών είναι ακόμα καταπράσινα, πατάω το υπέργειο τμήμα στη βάση του προσέχοντας όσο μπορώ να μη πατήσω καιι τους βολβούς. Με αυτό τον τρόπο το φυτό "ξαπλώνει" στο έδαφος με τη βάση του τσακισμένη.
Έτσι διακόπτεται η τροφοδοσία του σε χυμούς με αποτέλεσμα σε 10 μέρες να έχει ξεραθεί.Παράλληλα όση υγρασία υπάρχει στο έδαφος πηγαίνει στον βολβό με αποτέλεσμα στις 10 μέρες αυτές να μεγαλώσει κι άλλο λίγο.
Μία μέρα πριν από τη συγκομιδή όπως σωστά ανέφερε κι ο Σταύρος τα ποτίζω και την επόμενη τα ξερριζώνω πανεύκολα. Τα αφήνω εκεί ακριβώς που τα ξερρίζωσα στο χωράφι για μια βδομάδα προκειμένου να σχηματίσουν ξερό εξωτερικό φλοιό, αλλά τα σκεπάζω είτε με λίγα άχυρα, είτα με δίχτυ σκίασης για να αποφύγω τα ηλιακά εγκαύματα στη σοδειά. Τέλος φτιάχνουμε πλεξούδες και τα κρεμάμε σε μέρος σκιερό που το πιάνει λίγο αεράκι.

Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις τώρα. Αν φυσικά θεωρείς πως οι βολβοί έχουν ικανοποιητική ανάπτυξη. Καλοφάγωτα!
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by k.andre. Αιτία: συντακτικό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9431 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα κρεμυδια Ξερα
εδω τα καλα κρεμύδια..... ελα παρε κοσμε.......
αυτα εφαγε η Μαντόνα και κανε κορμί κολώνα......... :laugh: :laugh: :laugh:

ετσι που το παω , παγκο στη λαική θα κάνω..... χα χα χα

Ζαχαρία..... τα κρεμύδια μου εγω τα ειχα αφήσει για 1-2 βδομαδες αποτιστα.....
τα φύλλα τους ειχαν γύρει όλα προς τα κατω και ειχαν μισοξεραθει.....
μετα τα ξεπατωσα με το χερι (ευκολη δουλεια) μερικα που ηταν πιο βαθιά τα βοήθησα λιγο με το φτυαράκι μου....


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9432 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα κρεμυδια Ξερα
ξεχασα να αναφέρω οτι απετυχα παταγωδώς να φτιαξω πλεξίδες.... μία έκανα και αυτη με το ζόρι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.520 δευτερόλεπτα