× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

αγορα χορτοκοπτικου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19152 από fotis1960
Απαντήθηκε από fotis1960 στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
Πιστευω δεν θα το μετανειωσεις
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19159 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
Σήμερα εκανα συντηρηση το χορτοκοπτικο και το σκαπτικο και βρηκα και τις οδηγιες χρησης και ειδα για το γρασσο που με την πρωτη ευκαιρια θα αγορασω για να προσθεσω. Επισης γραφει για τα φιλτρα αερος και βενζινης και για περιπτωση που θα αποθηκευτει για τον χειμωνα λεει να βαλουμε 5cc λαδι στην θεση του μπουζι και μετα να τραβηξουμε την μανικα που παιρνει μπρος λιγες φορες μαλακά. Ευχαριστω για την υποδειξη δεν το ειχα διαβασει ή το ξεχασα τελειως.
Καλη δυναμη και καλοριζικο. Θα σου χρειαστει πολυ ειδικα την ανοιξη που δεν τα προλαβαινεις τα χορτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19160 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
ο χρυσος κανονας στα μηχανιματα ειναι μετα απο κα8ε χριση αδειαζουμε την βενζινη και τα βαζουμε εμπρος για να καη και η βενζινα στο καρμπιρατερ και κα8αριζμα κα8ε φορα το φιλτρο ειδικα αν ειναι σκαπτικο με αερα και μια φορα το μηνα λειτουργεια για λιγο εστω και για ενα λεπτο ολα εχουν μια μενβρανη που δεν πρεπη να στεγνωνη φραντσεσκο φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19161 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
Καλημέρα,
Φαντάζομαι ότι θα φανώ αιρετικός και κόντρα σε όσα γράφουν τα εγχειρίδια χρήσης των βενζινοκίνητων χορτοκοπτικών και σκαπτικών.

Αυτό που μου έχει πει φίλος μηχανικός, καλός γνώστης των πραγμάτων, είναι ότι πρέπει να αφήνουμε λίγο βενζίνη μέσα στα βενζινοκίνητα. Θα πρέπει όμως κάθε μήνα να τα βάζουμε να λειτουργήσουν έστω και για 1 με 2 λεπτά. Έτσι εξασφαλίζουμε την καλή κατάσταση του κινητήρα και την άμεση εκκίνησή τους.

Μου έδωσε δύο εξηγήσεις:
α) Η βενζίνη κρατά υγρό το όλο σύστημα και αποφεύγεις τα προβλήματα/ βουλώματα
β) Αποφεύγεις τη φθορά/τρύπημα των μεταλλικών ντεπόζιτων. Τα κενά μεταλλικά ντεπόζιτα τρυπάνε γρήγορα

Αφορμή για να ρωτήσω την άποψή του ήταν η αδυναμία εκκίνησης το σκαπτικού μου Honda μετά από 6-7 μήνες ακινησίας (με άδειο ντεπόζιτο και καμένη όλη τη βενζίνη, όπως έκανα, και περιγράφει ο Φραντσέσκο πιο πάνω).

Αφού με βοήθησε να ξεβουλώσω το καρμπιρατέρ και να συντηρήσω τον κινητήρα (ο οποίος εξωτερικά και εσωτερικά έμοιαζε άψογος και πεντακάθαρος), μου έδωσε τις παραπάνω συμβουλές.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19165 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
καλησπερα Ηλια μου εμενα μου ειπαν οτι αν μινη μεσα βενζινη χαλαη το καρμπιρατερ η κοινη βενζινη χαλαη κολαη μεσα στο καρμπιρατερ να πω την αλη8εια εμενα μου ειπαν οτι μπορει να μινη μεσα αν εχει ενισχιτικο ωστε να μην χαλαη και κανη ζημια στο καρμιρατερ μαλιστα ειδα πολα καρμπιρατερ με προβλημα που τα βαζουν σε ενα μηχανιμα για να τα σωσουν 8 στα 10 τα σωνουν σαφος μετα απο ακινησια εστω και 1 μηνα οταν βαζουμε την βενζινη στο ντεποζιτο αργη να παρη μπροστα βαζουμε μπροστα το μηχανιμα μετα απο κανα 20 λεπτο ωστε να πεση η βενζινα στο καρμπιρατερ και επιδη και απο αλο ακουσα αυτο που ειπαι ο ηλιας εγω εφαρμοζω την ενδιαμεση λυση κα8ε μηνα τα βαζω ολα μια φορα να λειτουργισουν για κανα 10 λεπτο και ενωιτε παντα βαζουμε καλες βενζινες εγω βαζω shell εχω τελευτεας τεχνολογιας αυτοκινιτο με ιταλικες πινακιδες που οταν η βενζινη δεν ειναι καλη ο εγκεφαλος στο διχνη και μετα απο λιγο το αμαξι σταματα και πρεπει να βαλης ενισχιτικο μονο στην shell δεν μου το κανη εδω στην ελλαδα σε ολα τα αλα ναι στην ιταλια δεν εχω κανενα προβλημα με καμια εταιρια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19166 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το σκαπτικο μου Ηλια την ανοιξη αλλα τελικα το καταφερα και πηρε μπρος μετα απο αρκετη προσπαθεια.Αν μπορεις να το βαζεις μπρος καθε μηνα δεν υπαρχει προβλημα.Το αδειασμα της βενζινης αναφερεται στα χορτοκοπτικα που βαζουμε συνθεση βενζινης και λαδιου και δεν πρεπει να μενει πολυ καιρο μεσα επισης δε δεν κανουμε μεγαλες ποσοτητες συνθεσης για να το χρησιμοποιησουμε αρκετα αργοτερα γιατι το λαδι χανει τις ιδιοτητες του και ειναι σαν να μη εβαλες ακομη και η βενζινη αλλοιωνεται.Το χορτοκοπτικο κανει απο μονο του την μιξη και ετσι δεν χρειαζεται αδειασμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19167 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
παντος σε γνωστη εταιρεια που εστειλα μνμ επιδη εχω μηχανιματα της μου εγραψαν κα8ολου καυσιμο ειται ειναι διχρονα ειται τετραχρονο και μου ειπαν στον καλιεργιτη που εχω μετα απο 6 μηνες ακινισιας και αλαγη λαδιου και ας εχει λιγες ωρες το λαδι λειτουργειας αλαζετε ειται στισ 50 ωρες ειται αν περασουν 6 μηνες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #20865 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
να κανω και γω μια ερωτηση με την ευκαιρια.το χορτοκοπτικο το δουλευουμε παντα με τερμα γκαζι για να μην φθειρεται ο συμπλεκτης οπως ακουσα? η μπορουμε να το δουλεψουμε σε ολο το φασμα του γκαζιου αναλογα τη δουλεια, ωστε να κανουμε και λιγη οικονομια στο καυσιμο?ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #20866 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
Αυτό που περιγράφεις armonia για τα χορτοκοπτικά, εγώ πρώτη φορά το ακούω.
Αν ισχύει, το χορτοκοπτικό μου έχει πρόβλημα και δεν το ξέρει.
Το χρησιμοποιώ 6 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα και σπάνια το δουλεύω στο μέγιστο της απόδοσης (τέρμα το γκάζι).

Επειδή έχω εμπειρία και από φτηνά χορτοκοπτικά (ναι ήμουν κι εγώ θύμα της χαμηλής τιμής), μπορώ να πω ότι ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δεν αλλάζω το honda μου :laugh:

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": armonia

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #20867 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα αγορα χορτοκοπτικου
και μενα μου κανει εντυπωση που γραφει ακομη και το φυλλαδιο cut weeds and shrubs using always full throttle.βεβαια ειναι κινεζακι και μπορει το κειμενο νσ χανει το νοημα στη μεταφραση.απο την αλλη ο γνωστος μου που ειναι και συνταξιουχος μηχανικος μου ειπε οτι σε χαμηλη ισχυ ολισθαινει ο συμπλεκτης και προκαλειται προωρη φθορα.ρωταω γιατι ειναι κριμα να ισχυει κατι τετοιο λογω του οτι χανεις σε δυνατοτητες και σε οικονομια
πριν χρονια ειχα κορυφαιο χορτοκοπτικο τοπ εταιριας και τρομαζα να το βαλω μπρος.στο δευτερο χρονο εκαψε την υψηλης και το πεταξα.εκτοτε και 4 χρονια τωρα δουλευω κινεζικο του κατοσταρικου σε ενα στρεμα και δεν εχω κανενα προβλημα! αυτο ειναι το δευτερο που παιρνω γιατι το πρωτο το αφησα σε αλλο σπιτι.συμφωνω με το οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα καμια φορα ειναι και λιγο λοττο.να σημειωσω οτι ταεργαλεια μου τα προσεχω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα