× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

Πρόβλημα με χόρτα και χώμα στα ψαλίδια σκαπτικού

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20899 από ilias
Αντιμετωπίζω το ακόλουθο πρόβλημα με το σκαπτικό και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Τέτοια εποχή (άνοιξη), όταν σκαλίζω το χώμα που περιέχει χόρτα, τα ψαλίδια γεμίζουν από αυτά καθιστώντας μάταιη την όποια προσπάθεια συνέχισης της εργασίας σκαψίματος.
Μπορείτε να δείτε τι εννοώ στην ακόλουθη φωτογραφία.



Το υλικό που συγκεντρώνεται μέσα στα ψαλίδια (χώμα και χόρτα), είναι τόσο πυκνό που μόνο με σκεπάρνι μπορεί να αφαιρεθεί και μετά από έντονη και επίπονη προσπάθεια.

Όταν τα χόρτα είναι ξερά (καλοκαίρι), τότε αυτά πάλι μαζεύονται μέσα στα ψαλίδια του σκαπτικού. Επειδή δεν υπάρχει η λάσπη, η αφαίρεσή τους είναι πιο εύκολη.

Αναρωτιέμαι αν έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα και πως το αντιμετωπίζετε.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20901 από theologis
Το ιδιο πρόβλημα εχω και εγω Ηλία......αυτόν τον καιρο που είναι πολύ υγρο το χωμα δημιουργει ακριβως αυτό που βλέπω στην φωτογραφία σου.......δυστυχως μονο με τα χερια προσπαθω να καθαρισω απλα φροντιζω να καθαριζω τακτικα κατά την διαρκεια του οργώματος και να μη γεμισουν τα μαχαιρια....περισυ καθαρισα πρωτα με την μεσηνεζα τα ψηλα και παχια χορτα ετσι ώστε να συσσωρευεται λιγοτερο χορτο αλλα παλι ειχα πρόβλημα.....τωρα περιμενω να στεγνωσει λιγο το χωμα να κανω ένα οργωμα γιατι φετος οι βροχες δεν μας αφησαν να κανουμε και πολλες δουλειες.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20902 από ilias
Ευχαριστώ για την απάντηση Θεολόγη.
Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν τα ακόλουθα:
1) Να ακονίσω καλά τα μαχαίρια (και όχι ψαλίδια που έγραψα), ώστε να κόβουν περισσότερα χόρτα και όχι να τα ξεριζώνουν.
2) Να αλείψω τα μαχαίρια με κάποιο υλικό νανοτεχνολογίας (σαν αυτά που παράγει η Nanophos), ώστε να μην κολλά επάνω τους το χώμα (δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα).
3) Να αλλάξω τα μαχαίρια με άλλα μεγαλύτερα ώστε να μη σχηματίζεται "κύλινδρος".

Το 3 μου φαίνεται η πιο απλή λύση.

ΥΓ
Κι εγώ είχα κόψει πρώτα τα χόρτα με χορτοκοπτικό.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20903 από fanish1
Εγώ έχω ένα μικρό πριόνι μόνο για αυτή τη δουλειά!!
Μαρτύριο είναι όμως!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20905 από theologis
Δεν νομιζω ότι θα βρεις λυση με μεγαλύτερα μαχαιρια -αλλωστε ποσο μεγλυτερα μπορεις να βαλεις που να μπορει να τα υποστηριζει η μηχανη......απλα τα καθαριζεις κατά καιρους .....ετσι το'δα εγω ....Από την άλλη τεχνικος οντας εχω την περιεργεια της 2ης λυσης εγκυκλοπαιδικα να μου περιγραψεις.....δεν ξερω τι ακριβως είναι αυτό που λες..
Καλη σου μερα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20906 από ilias
@fanish1
Καλή ιδέα το πριόνι. Δεν το είχα σκεφτεί. Θα το δοκιμάσω!

@theologis
Η σκέψη που έκανα βασιζόταν στην ιδιότητα που έχουν τα υλικά νανοτεχνολογίας που παράγει η Ελληνική Nanophos ( www.nanophos.com/gr/Products_el.html ) να απωθούν το νερό.
Σε δεύτερη ανάλυση φοβάμαι ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί όπως είδα στη σελίδα της εταιρείας, τα περισσότερα προϊόντα αφορούν πορώδη υλικά (τσιμέντο, μάρμαρο, πλακάκια,. κεραμίδια κ.λπ.) και όχι μέταλλο.
Ακόμη όμως και να είχαν προϊόντα για μέταλλα, απωθητικά του νερού, άλλο νερό και άλλο χώμα με νερό (λάσπη).

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20907 από Δμτρς
Νομίζω κανονικά θα πρέπει να καθαρίσεις καλά τα χόρτα και μετά να ξεκινήσεις να δουλεύεις το χώμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20908 από ilias
Πρώτα έκοψα τα χόρτα με το χορτοκοπτικό.
Να τα μαζέψω κιόλας δεν παίζει.

Από τις απαντήσεις φάνηκε ότι το πρόβλημα με τα χόρτα και το μπέρδεμά τους στα μαχαίρια του σκαπτικού το έχουν συναντήσει και άλλοι.

Δυστυχώς, και μιλώ γενικά, στον πραγματικό κόσμο το σκαπτικό χρησιμοποιείται σε μέρη που δεν υπάρχει μόνο χώμα. Οι διαφημίσεις και τα video τα δείχνουν να χρησιμοποιούνται σε όμορφο καθαρό χώμα.

Δμτρς έγραψε: Νομίζω κανονικά θα πρέπει να καθαρίσεις καλά τα χόρτα και μετά να ξεκινήσεις να δουλεύεις το χώμα.


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20909 από Δμτρς
Και γιατί δεν κάνεις μια δοκιμούλα με μια τσουγκράνα να μαζέψεις να κομμένα χόρτα από ένα κομμάτι να δεις πως θα πάει εκεί; Και αν πάει καλά τότε να το καθιερώσεις.
Εγώ δεν έχω μηχάνημα και δουλεύω αυτές τις μέρες με εργαλείο χεριού(πηρούνα πατητή) για να βάλω πατάτες και αν δεν απομακρυνθούν και τα κομμένα χόρτα δεν τραβάει η δουλειά...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #20910 από armonia
εγω κοβω με τη μεσινεζα πρωτα,ξεκινωντας απο την κορυφη των χορτων και κατεβαινω αργα προς τα κατω.ετσι τα χορτα γινονται κοματακια κσι δεν μπλεκουν τοσο ευκολα στα μαχαιρια.επισης δεν οργωνω οταν το χωμα ειναι ακομη πολυ υγρο. αν παραυτα την πατησω και γινει τετοια κοτσιδα,μετακινω το μηχανημα εκτος παρτεριου καιμε το λαστιχο ριχνω νερο με πιεση στα μαχαιρια με το μοτερ αναμενο.μενουν μονο τα χορτα τα οποιααφαιρω με το χερι ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.287 δευτερόλεπτα