× Ανακοινώσεις σχετικά με το 2019.kalliergo.gr.

Σειρά μου να συστηθώ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16687 από MarinaSou
Σειρά μου να συστηθώ δημιουργήθηκε από MarinaSou
Είμαι η Μαρίνα, μένω Κατερίνη, είμαι μητέρα τριών παιδιών.
Βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στο να καλλιεργώ δικά μου λαχανικά.
Μέχρι πριν από δυο χρονια μεγάλωνα μονο λουλούδια σε γλάστρες στο μπαλκόνι μετά αρραβώνιασα την κόρη μου και ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε στο εξοχικό του συμπεθέρου σε ένα χωριο εδώ κοντά, εκεί ερωτεύτηκα τον λαχανόκηπο του και σκέφτηκα ότι παρόλα που δεν έχω πολύ χώμα στην αυλή μου θα μπορούσα να μεγαλώσω μερικά λαχανικά μου έδειξε τι και πως έφερε και μερικές ρίζες για φύτεμα και βρεθήκαμε όλο το καλοκαίρι να τρώμε σαλάτες από δικά μας λαχανικά έκανα και μερικά βάζα τουρσί αγγουράκια και ντοματούλες, σας διάβαζα και πέρσι και με βοηθησε πολύ,φέτος βάλαμε περισσότερες ρίζες και περισσότερα είδη αλλα έχω και τεραστια μπαλκόνια και πολύ μέλλον μπροστά να τα αξιοποιήσω.
Καλός σας βρήκα, κάθε συμβουλή πολύτιμη και ευπρόσδεκτη




πρέπει να έβαλα σε λάθος ενότητα το post μου, παρακαλώ να μετακινηθεί σε σωστή
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by MarinaSou.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16688 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Καλως όρισες στην όμορφη παρέα των καλλιεργητών Μαρίνα.
Ελπίζουμε να σου φανούμε χρήσιμοι στις καλλιεργητικές σου ανησυχίες.
Σίγουρα όμως θα μας φανείς κι εσύ.
Και για να κάνω την αρχή θα σε παρακαλέσω όταν έχεις χρόνο να βάλεις στην ενότητα με τις συνταγές τη διαδικασία για το τουρσί.......

Και πάλι καλή διαμονή.
Και καλό Πάσχα βεβαίως βεβαίως......
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by manosdet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MarinaSou

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16766 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Καλώς ήρθες Μαρίνα !!!
Με τον καιρό θα διαπιστώσεις ότι εδώ πέρα είναι πολύ σημαντικό να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όχι μόνο με γνώση και πληροφορίες σχετικές με τα φυτά, τον κήπο και τις καλλιέργειες, αλλά και να μοιράζουμε καλή διάθεση.
Όλοι όσοι έχουν περίσσευμα τη δίνουν χωρίς ανταλλάγματα.
Καλές καρποφορίες !!!
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MarinaSou

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16781 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Καλως όρισες Μαρίνα ....
Μπαλκόνια είπες ??????? η σπεσιαλιτέ μου να τα φυτεύω απουσία άλλου χώρου βέβαια οπότε περιμένω να ακούσω τα αποτελέσματα των καλλιεργειών σου ...
Και πάλι καλώς όρισες ..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16805 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Καλωσόρισες στο φόρουμ των ερασιτεχνών καλλιεργητών,που σε πολλές περιπτώσεις δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τους επαγγελματίες (μάλλον το αντίθετο μπορεί να συμβεί αν σκεφθούμε τα επικίνδυνα λιπάσματα που χρησιμοποιούν ορισμένοι εξ αυτών).

Μια καλή ιδέα για μπαλκόνια είναι και η καλλιέργεια ορισμένων λαχανικών σε τελάρα της λαϊκής.Το σχετικό λινκ είναι εδώ,καλή επιτυχία:

2019.kalliergo.gr/forum/41-%CE%9A%CE%B1%...%BB%CE%B7.html#10296

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17835 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Καλημέρα!!!!
Αν και άργησα να συστηθώ και μπήκα στο ξεκάρφωτο, ας το κάνω τώρα! :)
Με λένε Ελισσάβετ οι φίλοι με φωνάζουν Λίζα, είμαι μητέτα 5 παιδιών, είμαι κάτοικος Νικαίας και έχω μια μικρή αυλήτσα στη οποία φέτος σκέφτηκα να καλλιεργήσω μερικά ( τα μερικά που τα βρήκα, αλλά τέλος πάντων δεν θα το σχολιάσω αυτό!) λαχανικά και αρωματικά σε γλάστρες και σε πλαστικά τελάρα. Πριν 2 μήνες περίπου αγόρασα τους πρώτους μου σπόρους ντομάτας, μελιτζάνας, πιπεριάς, φράουλας, κολοκυθιάς ,αγγουριά, μαρούλια, ραπανάκια, παντζάρια, κρεμμυδάκια, φασολάκια, αρακά και τα αρωματικά Βασιλικό, μαϊντανό σέλινο, βαλεριάνα, δάφνη, δυόσμο, εστραγκόν. Και ως άσχετη έσπειρα από όλα σε μικρά ποτηράκια μιας χρήσης τα οποία τώρα έχουν ξεπεταχτεί σε σπορόφυτα και είναι κάπως αρκετά για μια τόσο μικρή αυλή σαν τη δικιά μου, γι αυτό σκέφτηκα να τα μεταφέρω σε πλαστικά τελάρα να τους δώσω ένα ευρύχωρο σπίτι.
Από την πρώτη μέρα που έσπειρα τους σπόρους βγαίνω συνέχεια στην αυλή και περιμένω να ξεπεταχτούν, τώρα περιμένω να μεγαλώσουν με μεγάλη αγωνία να τα δω να μου δίνουν καρπούς, όπως τώρα που μιλάμε η φασολιές μου παρ`όλα τα προβλήματά τους βγάλανε τα πρώτα φασολάκια και για πρώτη φορά είναι αρκετά.
Καλός σας βρήκα και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια που μου δίνετε!!!!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by liza. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17839 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Γεια σου Λίζα πατριώτισσα!Κι εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην ωραία (τότε) Νίκαια αλλά η δουλειά μου με έστειλε στην Κω,όπου και ζω τα τελευταία 20 χρόνια.Ήμουν τυχερός που έφυγα με βάση την εξέλιξη της γενέτειρας μας.Τέσπα.

Τα σποράκια τα αγόρασες από φυτώριο;Εγώ με τις διάφορες ανταλλαγές έχω μαζέψει σπόρους από αρκετές παραδοσιακές ποικιλίες και κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να τις ανεβάσω,οπότε κανονίζουμε να σου στείλω για τις επόμενες εποχές

Καλή επιτυχία στις καλλιέργειες σου.Πάνος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17871 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ

markonis έγραψε: Γεια σου Λίζα πατριώτισσα!Κι εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην ωραία (τότε) Νίκαια αλλά η δουλειά μου με έστειλε στην Κω,όπου και ζω τα τελευταία 20 χρόνια.Ήμουν τυχερός που έφυγα με βάση την εξέλιξη της γενέτειρας μας.Τέσπα.

Τα σποράκια τα αγόρασες από φυτώριο;Εγώ με τις διάφορες ανταλλαγές έχω μαζέψει σπόρους από αρκετές παραδοσιακές ποικιλίες και κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να τις ανεβάσω,οπότε κανονίζουμε να σου στείλω για τις επόμενες εποχές

Καλή επιτυχία στις καλλιέργειες σου.Πάνος

Καλημέρα Πάνο πατριωτάκι!
Έχεις μεγάλο δίκιο, η πόλη που γεννηθήκαμε και μας μεγάλωσε έχει σχεδόν αφανιστεί, δεν είναι η Νίκαια που ξέραμε, τώρα βγαίνουμε έξω και δεν γνωρίζει ο ένας τον άλλο αλλά τέλος πάντων δεν το σχολιάζω άλλο γιατί έχω πολλά ράματα για τη γούνα των υπευθύνων.

Τους σπόρους τους πήρα από jabo (οι κηπουροί του mega), από lidl , και από το φυτώριο που είναι κάτω από τη γέφυρα της π. ραλλη, έχω και πάρει σπόρους και από το ΕΘΝΟΣ που έβγαζε τα ένθετα από το larous.
Τώρα σκεπτόμουν να πάρω και από δω www.valentine.gr/seeds116.php που έχει κάτι περίεργα σε ντομάτες και πιπεριές και μόλις βγάλω τους δικούς μου σπόρους θα σου στήλω κι εγώ, αν μου βρεθεί και κανένα είδος από φίλους θα σου στήλω!
Θα περιμένω να δώ τα δικά σου προς το παρόν, σε ευχαριστώ πολύ Πάνο!!!! :)
Καλή επιτυχία και σε σένα!!!!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by liza.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17960 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Σειρά μου να συστηθώ
Χαιρετώ με την σειρά μου τους καινούργιους θαμώνες του καλλιεργώ .
Εχω να σας πω πως αν δεν είχατε μέχρι τώρα επιτυχίες στα κηπευτικά σας με την γνώση και την βοήθεια καλλιεργητών του καλλιεργώ οι μεγάλες παραγωγές κηπευτικών είναι μπροστά σας .
Καλώς ορίσατε καθίστε αναπαυτικά και ετοιμαστείτε για ένα υπέροχο ταξίδι γνώσης εμπειριών και φυσικά φρέσκων λαχανικών στο τραπέζι σας !!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα