× Ανακοινώσεις σχετικά με το 2019.kalliergo.gr.

Τι θέλετε να βρίσκετε σε ένα site σαν το 2019.kalliergo.gr;

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4858 από manosdet
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους τους Έλληνες,
Κατ' αρχήν να θυμηθούμε τους αγώνες των προγόνων μας και να μην βάζουμε το κεφάλι κάτω.Είμασταν και θα είμαστε υπερήφανοι για πάντα.

Στο θέμα μας τώρα.
Επειδή το φόρουμ αυτό είναι πλέον εθιστικό είναι φυσικό επόμενο να θέλουμε να το πάμε ακόμα πιό πέρα.
Η οργάνωση όπως γνωρίζουμε είναι η μισή επιτυχία.
Ας πιάσουμε λοιπόν ένα ένα τα θέματα και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να τα οργανώσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.
Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε κάποιο σημέιο συγκεκριμένο αλλά στον καταιγισμό ιδεών όπως λένε οι φίλοι μας οι μαρκετίστες.
Παράδειγμα: Να αναλάβουμε κάποιοι χρήστες να οργανώσουμε μιά τράπεζα σπόρων με ιδιαιτερότητες περιοχής που καλλιεργήθηκαν φωτογραφίες από την καλλιέργειά μας ασθένειες που μας εμφάνισαν κλπ κλπ.

Το θέμα πάντως έχει πολύ ψωμί.

Ηλία έχεις σκεφτεί το θέμα συντονιστές θεμάτων;;;;
Αν όχι μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις επειδή ξεπερνώντας τους 2000 χρήστες (που σχεδόν είναι) δεν θα αργήσουν να γίνουν 3000 και όταν γράφουν περισσότεροι ένας άνθρωπος είναι δύσκολο να τους διαχειριστεί...

ΥΓ:Ηλία για τα θέματα αγοράς αν και είναι δύσκολος τομέας μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα νομίζω.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι ένα πμ που σου είχα στείλει πριν αρκετό καιρό αναφερόμενος σε κάποιο phμετρο..
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by manosdet.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4860 από zaxarias
Προσωπικά ότι πρόβλημα και αν είχα έως τώρα το έχω λύση μέσα από αυτό το sait πιστεύω ότι εμπλουτίζεται από μόνο του όταν τα μέλη είναι ενεργά, να πειραματίζονται με το αντικείμενο,και να μοιράζονται της εμπειρίες τους.Αλλωστε ερασιτέχνες είμαστε. Προσωπικά ρωτάω τους μεγαλύτερους της περιοχής μου γιατί κάθε περιοχή έχει της ιδιαιτερότητες της και μαθαίνω από αυτούς.Με τη σειρά μου αν χρειαστεί θα το μοιραστώ με τα μέλη μας. με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι ο ilias θα μπορεί να διαχειριστεί και να βοηθήσει ευκολότερα την κατάσταση συμφωνώ με τον φίλο manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4861 από manosdet
Επιθυμία Video.
Youtube:Δημιουρία λογαριασμού και κανάλι καλλιεργώ (κάτι που θα προσελκύσει ακόμη περισσότερους χρήστες).
Όποιος κάνει κάποιο εγχείρημα φύτευσης, σποράς, μεταφύτευσης εμβολιασμού ή οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρει το χώρο το βιντεοσκοπεί και το στέλνει με email στον uploader.
Τα βίντεο αρέσουν πάρα πολύ στον κόσμο και δημιουργούν νέες συζητήσεις και απορίες οπότε είναι ένα κομάτι που στο μέλλον νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει.
Βέβαια τίθεται και το θέμα bandwith το οποίο γνωρίζει ο Ηλίας.
Αν υπάρχει δέσμευση το ξεχνάμε.....
(Εμένα για παράδειγμα θα μου άρεσε να βιντεοσκοπώ κάποια εγχειρήματά μου και να τα βλέπει ο κόσμος όχι μόνο για να μαθαίνει αλλά και για να με συμβουλέυουν τι δεν έκανα σωστά B) )

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4862 από fanish1
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και ειδικά με το Μάνο για το κανάλι στο YouTube. Θα ήταν παρά παρά πολύ καλή κίνηση. Σιγά σιγά το εμπλουτίζουμε με βίντεο όλοι μας. Θα τα στέλνουμε αρχικά και ο διαχειριστής του καναλιού θα επιλέγει αν θα μπορούν να βγουν στον αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5141 από ilias
Έχετε σκεφτεί να γράψετε κάποιοι από εσάς στην αρχική σελίδα του 2019.kalliergo.gr;
Τα άρθρα που εμφανίζονται εκεί εισάγονται στο blog.

Στο blog έχω πρόσβαση προς το παρόν μόνο εγώ γιατί κανείς ακόμη δε μου ζήτησε να γράψει απευθείας.

Υπήρξαν μερικές εξαιρέσεις, όπως του κ. Βασίλη Γιαχαλή που μου έστειλε άρθρα τα οποία ανέβασα εγώ αντί να το κάνει αυτός.

Θα μπορούσατε να γράψετε για διάφορα θέματα, πάντα στο πνεύμα του 2019.kalliergo.gr.

Μετά από 1,5 χρόνο λειτουργίας έχει αποδειχθεί ότι ανάμεσά μας υπάρχουν καλές πένες, δυνατοί ποιητές και ένας φωνακλάς.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5142 από levies21
Φωτογραφικο αρχειο με οποιαδηποτε προβληματα εχει αντιμετωπιση καποιος γι αν αξερουν απο εικονα τι αντιμετωπιζουν και οι αλλοι ...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5259 από kipaki
Καλησπερα. Θα ηθελα,θα με βοηθουσε πολυ αν αντι για πολλα θεματα που αφορουν ενα λαχανικο να υπηρχε ενα θεμα με υποκατηγορειες.Θα κλικαρα στο λαχανικο που ηθελα και θα διαλεγα υποκατηγορια η θα ανοιγα νεα.Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5265 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Τι θέλετε να βρίσκετε σε ένα site σαν το 2019.kalliergo.gr;
ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ =ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ
Η έννοια του καλλιεργώ πέρα από ενασχόληση με την καλλιέργεια λαχανικών, δένδρων και λουλουδιών που είναι και ο ακρογωνιαίος λίθος της ύπαρξης αυτής της ιστοσελίδας, κάλλιστα θα μπορούσε να έχει εφαρμογή και στην ‘’καλλιέργεια’’ της ποιοτικής ζωής που όλοι μας επιθυμούμε. Ποιοτική ζωή λέγοντας, καταρχήν εννοούμε τις εικόνες που αποτυπώνουμε παρατηρώντας το γύρω μας. Ένα μπαλκόνι με λουλούδια, μια γλάστρα στο πεζοδρόμιο, μια πλατεία φυτεμένη με φυτά, όλα συνθέτουν την εικόνα της κατοικίας, της γειτονιάς, του χωριού ή της πόλης που ζούμε. Το γούστο, το προσωπικό μεράκι, η χρήση υλικών που εναρμονίζονται με το περιβάλλον και σε τελική ανάλυση οι όμορφες ή οι άσχημες εικόνες που καθημερινά απολαμβάνουμε ή ανεχόμαστε είναι αποτέλεσμα των δικών μας (σκέψεων αρχικά) και πράξεων.
Εν δυνάμει καλλιεργητές, άνθρωποι πολυάσχολοι οι περισσότεροι, θεωρώ ότι έχουμε τη διάθεση και μπορούμε να συμβάλουμε ένας ένας και όλοι μαζί στην βελτίωση της εικόνας της Ελλάδας που πολλές φορές πρώτοι εμείς θεωρητικά μόνο αγαπάμε.

Να γίνουμε ας πούμε ‘’ αρχιτέκτονες τοπίου’’ στον δικό μας χώρο. Η αυλή, το μπαλκόνι, ο κήπος, το κοτέτσι, το σπορείο και ότι άλλο έχει να κάνει με τις δραστηριότητές μας, είναι χώροι δημιουργίας, οι οποίοι αποτελούν μικρές ‘’πινελιές’’ στην συνολική εικόνα του τόπου .
Ιδέες για υλικά-κατασκευές συνδυασμούς , φωτογραφίες, video, και ότι άλλο θα ητανε χρήσιμο, μπορεί να κατατεθεί εδώ στο forum, νομίζω ότι θα είναι ευπρόσδεκτο από όλους.
Ίσως αποδειχτεί η αρχή μιας εκστρατείας ( δύο χιλιάδες και κάτι παραπάνω μέλη δεν είναι και λίγοι !!!!) που θα συμπαρασύρει και άλλους σε αλλαγή νοοτροπίας σε ότι έχει να κάνει με την σύγχρονη αντίληψη περί αισθητικής άρα και ποιότητας ζωής.
Πριν από αρκετά χρόνια είχα την τύχη να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι με τροχόσπιτο στον Βορειοδυτικό Καναδά -κάπου στα 6.000 χιλιόμετρα- όπου διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια την έννοια της ανάδειξης την φύσης ενός τέτοιου τόπου.
Χώρα απέραντη, με ιστορία μόλις 300-400 ετών, αλλά εξαιρετική οργάνωση στην ανάδειξη του φυσικού της τοπίου εντός και εκτός πόλεων.

Αξίζει άραγε τον κόπο;;
Ο αγαπητός Ηλίας και οι συνταξιδιώτες του kalliergo τι γνώμη εχoυν ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5286 από zvranik
καλημερα και απο μενα,

αρχαρια και γώ. μου προσφέρετε μεγαλη βοήθεια με τις συμβουλές σας και τις γνώσεις σας. μπορω να πω οτι η θεματολογία ειναι μεγάλη αλλα υπαρχουν και ελλείψεις.
παντα υπαρχει τρόπος για να εμπλουτιστεί.

οσο για τις αγορες ενος προιόντος απο φυτώριο πχ. τοματα, ειναι λιγο δυσκολο (οπως λεει και ο fanish1) γιατι εδω στη Κρήτη μπορει να εχει αλλες τιμές και στην υπολοιπη Ελλαδα, αλλη. και οι τιμές ποικίλουν. οπως στο ενα φυτώριο εχει το φυτο τις τοματας 0.35 λεπτά και σε άλλο 0.45 λεπτα. βεβαια ειναι καλό να γνωρίζουμε τι τιμες "παιζουν" για να μη μας πιανουν στον ύπνο.

δωστε μας λιγο χρόνο ωστε να το ψάξουμε καλύτερα τι μας "λειπει" απο το site, και πιστευώ οτι θα διατυπωθουν πολυ καλες ιδέες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12906 από cruskro
Γεια σας και καλως ηρθα!!!
Πολυ ωραιο το site.
Να πω και εγω τη αποψη μου σχετικα με την βελτιωση του site.

Θα ηθελα να υπαρχουν για καθε φυτο ξεχωριστα οδηγοι τροφοπενιων, προσβολων απο εχθρους και ασθενειες, απο τοξικοτητες, συμπτωματα απο ακραια καιρικα φαινομενα (π.χ. εγκαυματα απο ηλιο, ζημιες απο ψυχος κλπ) με χαρακτηριστικες φωτογραφιες.

Π.χ. για την τοματα
1) Τροφοπενιες-Τοξικοτητες (φωτογραφιες απο τα συμπτωματα που προκαλει η ελλειψη θρεπτικων στοιχειων, καθως και τοξικοτητα που μπορει να προκυψει απο περισσεια καποιου στοιχειου)
2) Εχθροι (φωτογραφιες απο τα συμπτωματα που προκαλουν οι διαφοροι εχθροι)
3) Ασθενειες (φωτογραφιες απο τα συμπτωματα που προκαλουν οι διαφορες ασθενειες)
4) Καιρικα φαινομενα ((φωτογραφιες απο τα συμπτωματα που προκαλουν π.χ. το ψυχος, ο ηλιος, χαλαζι κλπ)
5) Τοξικοτητες (φωτογραφιες απο τα συμπτωματα που προκαλουν διαφορα φυτοφαρμακα π.χ. ζιζανιοκτονα κλπ)

Θελει πολυ δουλεια ολο αυτο για να γινει για ολα τα φυτα αλλα σιγα σιγα ολα γινονται. Μπορεις να αρχισεις απο τα ''σημαντικα'' φυτα π.χ. τοματα, λαχανα, μαρουλι, αγγουρι κλπ.
Μπορεις να απευθυνθεις και σε ορισμενους που ασχολουνται να βοηθησουν. Εγω ειμαι προθυμος παντως. Να μου πεις δηλαδη π.χ. βρες φωτογραφιες απο συμπτωματα τροφοπενιων στη τοματα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by cruskro.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα