× Δημοσιεύσεις σχετικά με σπορεία και ξεκίνημα φυτών

ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14810 από chris75
Απαντήθηκε από chris75 στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
Άντε σου εύχομαι να πανε όλα καλά και να τρως απο την παραγωγη΄σου όσο πιο νωρίς μπορείς!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14811 από chris75
Απαντήθηκε από chris75 στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
Ιωάννα πολυ ενδιαφέρον τα όσα μας παραθέτεις!Με λίγα λόγια να προβληματίζομαι που έχω σπείρει τα μαρούλια μου εδώ και 8 μέρες και βλέπω μόνο χώμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15258 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
Τι τύπος μαρουλιού ειναι , γτ εμενα εδω στην Βόρεια Κρήτη σε 4-5 μέρες απο την σπορα έχουν φυτρώσει και Σήμερα που Ξημερώνει 11 μέρα απο την σπορα έχω και καρπούζα με κοτυληδονες , σημείωση τα μαρούλια μου ειναι τα κατσαρα και θέλουν σε καμια 10αρια μέρες μεταφύτευση στην τελική τους Θέση ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15264 από asdf
Απαντήθηκε από asdf στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
Καλημέρα.
Εγώ στο θερμοκήπιο αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με τη διακύμανση της θερμοκρασίας. Τη μέρα με ήλιο τυχαίνει να φτάσει και τους 30 βαθμούς η θερμοκρασία ενώ τη νύχτα κυμαίνεται στους 10-15 =\
Έσπειρα στις 7 μαρτίου και οι ντομάτες ακόμα δεν έχουν φανεί.. Τα δε κολοκύθια και αγγούρια έκαναν 7-8 μέρες και ακόμα και τώρα δεν έχουν σκάσει όλα. Επίσης η κίτρινη κολοκύθα, η λούφα και η φράουλα δεν έχουν φανεί. Τι λέτε να φταίει? Η χαμηλή θερμοκρασία τη νύχτα ή και η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέρας με νύχτα?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by asdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15267 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ

asdf έγραψε: Καλημέρα.
Εγώ στο θερμοκήπιο αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με τη διακύμανση της θερμοκρασίας. Τη μέρα με ήλιο τυχαίνει να φτάσει και τους 30 βαθμούς η θερμοκρασία ενώ τη νύχτα κυμαίνεται στους 10-15 =\
Έσπειρα στις 7 μαρτίου και οι ντομάτες ακόμα δεν έχουν φανεί.. Τα δε κολοκύθια και αγγούρια έκαναν 7-8 μέρες και ακόμα και τώρα δεν έχουν σκάσει όλα. Επίσης η κίτρινη κολοκύθα, η λούφα και η φράουλα δεν έχουν φανεί. Τι λέτε να φταίει? Η χαμηλή θερμοκρασία τη νύχτα ή και η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέρας με νύχτα?


Καλημέρα,
Καλό θα είναι να ανοίγεις την ημέρα το θερμοκήπιο σου για να αερίζεται (μην σου κάνει μύκητες) αλλά και να ρίξεις την θερμοκρασία της ημέρας.
Η 30 βαθμοί είναι υψηλή θερμοκρασία για να φυτρώσουν οι σπόροι σου.
Όπως οι σπόροι δεν φυτρώνουν κάτω από ορισμένη θερμοκρασία έτσι συμβαίνει το ίδιο και πάνω από ορισμένη θερμοκρασία.
Μην κάνεις συγκρίσεις με τα θερμοσπορεία εσωτερικών χώρων που χρησιμοποιούμε κάποιοι από εμάς.Εκεί διαμορφώνουμε κατά κάποιο τρόπο πιο ιδανικές συνθήκες για να φυτρώσουν οι σπόροι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, DAVIS, asdf

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15268 από asdf
Απαντήθηκε από asdf στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
Xαχ, με ανοιχτό το θερμοκήπιο πιάνει κάτι 30άρια. Με κλειστό έχει φτάσει τους 36 =\
Μάλλον πρέπει να κάνω έξτρα ανοίγματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15270 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
καλησπερα παιδεια συγνωμη για τα ελληνικα μου ειμαι ιταλος χερει κανενας κανενα 8ερμενομενο σπορειο που πουλανε στο εμπορειο εβαλα σπορειο στις 12 μαρτιου ντοματες πιπεριες μελιτζανες κολοκι8ακια και δεν βλεπω φως αν και τιρισα τις 8ερμοκρασιες που γαφετε νομιζω οτι το 1 ενχειρημα για σπορειο 8α ειναι φιασκο ευχαριστω φραντεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15272 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ

francopsa έγραψε: καλησπερα παιδεια συγνωμη για τα ελληνικα μου ειμαι ιταλος χερει κανενας κανενα 8ερμενομενο σπορειο που πουλανε στο εμπορειο εβαλα σπορειο στις 12 μαρτιου ντοματες πιπεριες μελιτζανες κολοκι8ακια και δεν βλεπω φως αν και τιρισα τις 8ερμοκρασιες που γαφετε νομιζω οτι το 1 ενχειρημα για σπορειο 8α ειναι φιασκο ευχαριστω φραντεσκος φιορεντζα


Φραντζέσκο καλησπέρα,
Οι θερμοκρασίες (τουλάχιστον για κεντρική και νότια Ελλάδα) είναι καλές για να σπείρεις σε ψυχρό σπορείο και να έχεις καλά αποτελέσματα.
Ψυχρό σπορείο μπορείς να κατασκευάσεις πολύ εύκολα μόνος σου με ναύλον.
Το θερμαινόμενο σπορείο έχει νόημα για να ξεκινήσεις τους σπόρους σου από Ιανουάριο ή Φεβρουάριο.
Τώρα οι σπορές γίνονται ακόμα και απευθείας στο χώμα.
Αν επιμένεις για θερμαινόμενο υπάρχουν σε κάποια καταστήματα όπως το Leroy Merlin ή το Practiker.

ΥΓ:Τα Ελληνικά σου είναι μια χαρά οπότε μην ζητάς συγνώμη ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15273 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
ευχαριστω πολυ πραγματικα αρα το μονο που χρειαζετε ειναι υπομονη μεχρι να φυτροσουν αλα ειναι η αγωνια της 1 φορας ελπιζω να δω αποτελεζματα εστω και κα8υστεριμενα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15275 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα ΧΡΟΝΟΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΕ ΣΠΟΡΕΙΟ
ευχαριστω πολυ πειρα πλαστικα σπορεια 50 8εσεον τα γεμισα με χωμα που ειχαι μεσα καστανοχωμα τυρφη και φικια πιεσα με το δαχτιλο μου στο κεντο κα8ε κα8ε ποτιριου και εβαλα 3 σπορους στα κολοκι8ακια εβαλα απο δυο μετα εριχα χωμα απο απανω κοσκινιζοντας ωστε μην μπουν μεσα βα8ια και τους εριχα νερο με ψεκαστιρακι αρκετο τα εβαλα σε φωτινο μερος μεσα στο δωματιο που δεν χρεισιμοπιο που ειναι αρκετα φωτινο βεβεα εγω τα φυτεψα 12 μαρτιου στις 2 το απογευμα τα εβαλα στον ηλιο για κανα 4 ορω και μετα στο δωματιο εβαλα και την 8ερμανση ωστε να εχει 18 βα8μους μετα βεβεα εβρεχε για αρκετες μερες και ειχε συνεφια το σαβατο που μας περασε τα εβγαλα εξω για κανα 2 ωρο που ειχε λιγο ηλιο με ενα 8ερμομετρο και ειχε 20 βα8μους μετα την κυριακη ολη μερα στον ηλιο με 8ερμοκρασιες 24 βα8μους πριν τα ειχα ποτιση αρκετα καλα με το ψεκαστιρι κατα της 6 παλη μεσα στο δωματιο δευφτερα συνεφια αλα με 8ερμοκαρια 18 και εχτες παλη εχω μεχρι της 6 το απογευμα και παλι μεσα στο δςματιο με 8ερμανση στους 18 σημερα ποτιζμα καλο πριν πας στην δουλεια και τα εβγαλε στον ηλιο κατα της 9 η αδελφη μου με 8ερμοκαρσιες 20 βα8μους ειχε μια ηλιο μια συνεφια τωρα μην πως τα εβαλα πολυ μεσα τι να πω ευχαριστω και περιμενω να μου δωσετε τις συμβουλες σας συγνωμη για τα ελληνικα μου ειστε πολυ ευγενικοι αυτο αγαπαω στους ελληνες ειστε παντα φιλοτιμοι και παντα βοη8ατε ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα