× Δημοσιεύσεις σχετικά με σπορεία και ξεκίνημα φυτών

Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4615 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4618 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Φιλε kerkyreos στειλε μου σε πμ την διευθηνση σου να σου στειλω εχω αρκετους.Να τονισω οτι οι σπορει ειναι απο φυτα της κρητης και οχι απο ξενα που πουλανε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4619 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Πολύ καλή δουλειά, μπράβο !!
Μια ερώτηση, τους σπόρους τους έβγαλες από νωπούς καρπούς ή αποξηραμένους ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4630 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Τους σπορους τουςεβγαλα απο αποξηραμενα goji αφου τα μουλιασα για 2 ωρες να μαλακοσουν και μετα τα ζουλιξα ελαφρα και εβγαιναν τα σπορακια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4635 από KLEIW
Απαντήθηκε από KLEIW στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Kalispera!!
Ta Goji berry fiteuonte kai stin Ellada;;; Ego iksera (apo oti vlepo kai stin agora) pws erxontai apo tin Kina kai gi'afto vriskontai mono se apoksirammeni morfi..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4640 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
οχι καποιοι εχουν φυτεψει και στην Ελλαδα λιγοι ομως αλλα σιγα σιγα μεγαλωνει ο αριθμος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4664 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!

gianthom έγραψε: τα εχω φυτεψει σε δισκία κοκοφοίνικα.Τους σπορους τους εβγαλα απο το φρουτο αφου πρωτα αφησα να μουλιασει για λιγο στο νερο και μετα πιεζοντας τους βγενουν ευκολα.


Μήπως μπορέις να μου στείλεις πληροφορίες για το υπόστρωμα κοκκοφόινικα? Τι ιδιότητες έχει και που βοηθάει το νεαρό φυτό ή τον σπόρο π.χ. σε σχέση με την τύρφη?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4665 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Τα νέα δισκία (pellets) κοκοφοίνικα δεν περιέχουν καθόλου τύρφη, η οποία έχει αντικατασταθεί. Αυτά τα δισκία περιέχουν υπόστρωμα από ίνες καρύδας - ένα φυσικό προϊόν που είναι ουσιαστικά ένα υποπροϊόν από καλλιεργούμενους κοκοφοίνικες και χρησιμοποιείται σε όλο τον κόσμο για διάφορες φιλικές προς το περιβάλλον εφαρμογές.
Αυτά τα δισκία κοκοφοίνικα είναι καθαρά και εύκολα στη χρήση. Απλά ρίξτε λίγο νερό πάνω τους και μέσα σε λίγα λεπτά θα έχετε μια παχουλή μπαλίτσα από κομπόστ. Τα δισκία Romberg-Bollerbloom εξασφαλίζουν
εύκολη και γρήγορη ανάπτυξη των φυτών.

Και η τυρφη ειναι καλη οπως και τα δισκια κοκοφοινικα αλλα η διαφορα της ειναι οτι κραταει πολυ νερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Leo de Xait

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4666 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!
Και αυτο επισης...

Τυρφη. Το πιο δημοφιλες απο ολα τα υποστρωματα, σχηματιζεται απο απολιθωμενα οργανικα υπολειματα ελοβιων φυτων. Ειναι πολυ οξινο πορωδες με μεγαλη απορροφητικη ικανοτητα. Χρησιμοποιειται ευρυτατα ως βαση για τη δημιουργια διαφορων μειγματων οπως επισης στις απαιτητικες καλλιεργειες που θελουν πολυ νερο κατα τη διαρκεια του κυκλου της ζωης τους.

Κοκκοφοινικας. Γνωστος και σαν "τυρφη καρυδας" περιεχει πολυ μεγαλες ποσοτητες οργανικου αζωτου που μπορει να βλαψει τα φυτα. Ειναι αριστο φυσικο λιπασμα και χρησιμοποειται σε μικρες αναλογιες (10%-15% περιπου) στα διαφορα μειγματα. Περιεχει σχεδον μηδενικα ποσοστα καλιου και μπορει να κατακρατησει υγρασια μεχρι και 8 φορες το βαρος της! Επισης δεν επιτρεπει τους παθογονους μυκητες να αναπτυχθουν και να προσβαλουν τα φυτα.

και γενικα αυτα τα χωματα τα χρησιμοποιουμε κυριος για σπορεια και μετα μοναχα ως μιγμα με διαφορα αλλα χωματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Leo de Xait

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #4667 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Το σπορειο μου με τα νεα Goji berry!!

gianthom έγραψε: Και αυτο επισης...

Τυρφη. Το πιο δημοφιλες απο ολα τα υποστρωματα, σχηματιζεται απο απολιθωμενα οργανικα υπολειματα ελοβιων φυτων. Ειναι πολυ οξινο πορωδες με μεγαλη απορροφητικη ικανοτητα. Χρησιμοποιειται ευρυτατα ως βαση για τη δημιουργια διαφορων μειγματων οπως επισης στις απαιτητικες καλλιεργειες που θελουν πολυ νερο κατα τη διαρκεια του κυκλου της ζωης τους.

Κοκκοφοινικας. Γνωστος και σαν "τυρφη καρυδας" περιεχει πολυ μεγαλες ποσοτητες οργανικου αζωτου που μπορει να βλαψει τα φυτα. Ειναι αριστο φυσικο λιπασμα και χρησιμοποειται σε μικρες αναλογιες (10%-15% περιπου) στα διαφορα μειγματα. Περιεχει σχεδον μηδενικα ποσοστα καλιου και μπορει να κατακρατησει υγρασια μεχρι και 8 φορες το βαρος της! Επισης δεν επιτρεπει τους παθογονους μυκητες να αναπτυχθουν και να προσβαλουν τα φυτα.

και γενικα αυτα τα χωματα τα χρησιμοποιουμε κυριος για σπορεια και μετα μοναχα ως μιγμα με διαφορα αλλα χωματα.


Δηλαδή εκτός από ''κύβους'' κοκκοφοίνικα έχουμε και σε συσκευασίες παρόμοιες με αυτές της τύρφης?? Εαν ναι ξέρεις περίπου τιμές και εαν βγαίνει σε μεγάλες συσκευασίες π.χ. 250 λιτρα? Θα με ενδιέφεραι να φτιάξω δικό μου μείγμα για γλάστρες αν είναι πιο φτηνό (σκέφτομαι και αυτό που είπες με τους μύκητες αν και με φαίνεται πολύ παράξενο), απλώς με προβληματίζει το άζωτο που περιέχει, λες να βλάψει νεαρά μοσχεύματα και σπορόφυτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα