× Όσπρια

Συζητήσεις για όσπρια και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2984 από Στελλα
Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές. δημιουργήθηκε από Στελλα
Σε ένα χωράφι με δενδρύλλια ελιάς (τα φυτέψαμε πριν ένα χρόνο),θέλω να
αξιοποιήσω τον ενδιάμεσο κενό χώρο. Σκέφτηκα να σπείρω φακές.Δεν ξέρω όμως αν
αυτό επηρεάσει τα δεντράκια. Το χωράφι βρίσκεται στις Σέρρες σε υψόμετρο 500m.
Oι αποστάσεις ανά σειρά και ανά δέντρο είναι 7 μέτρα. Ποιά θεωρείται καλύτερη
εποχή για την σπορά φακής? το φθινόπωρο ή η άνοιξη ?
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ ! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2987 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
H ΦΑΚΗ

Η εποχή της σποράς
Ο καλλιεργητής καλείται να αποφασίσει αν θα σπείρει την άνοιξη ή το φθινόπωρο. Η φθινοπωρινή σπορά γίνεται μετά τα πρωτοβρόχια και αμέσως πριν πιάσουν οι παγωνιές. Η επιλογή της φθινοπωρινής σποράς έχει σαν στόχο να προλάβει τα ζιζάνια που θα αναπτυχθούν μετά την σπορά και θα καούν από τις πρώτες παγωνιές. Έτσι την άνοιξη η φακή θα φυτρώσει και θα αναπτυχθεί πρώτη κερδίζοντας έδαφος έναντι των ζιζανίων.

Η σπορά
Γίνεται κατά γραμμές και σε διαστήματα που κυμαίνονται από 25 έως 40 πόντους. Στην καλλιέργεια της φακής είναι απαραίτητα δύο οργώματα, το πρώτο γίνεται βαθύ έως 25 με 30 πόντους, ενώ το δεύτερο όργωμα είναι αυτό της σποράς.

Σκάλισμα και βοτάνισμα
Η φακή υποφέρει πολύ από τα ζιζάνια, γιʼ αυτό πρέπει να σκαλίζεται και να βοτανίζεται.

Μάζεμα – Ξήρανση - Αλώνισμα
Μόλις αρχίσουν να κιτρινίζουν τα φυτά αρχίζει το θέρισμα της φακής. Οι καλλιεργητές θα πρέπει να προσέξουν ώστε να μην ανοίξουν τα λουβιά και τιναχθεί ο καρπός. Μετά το αλώνισμα η φακή θα πρέπει να παραμείνει σε μέρος σκιερό και ευάερο ώσπου να ξεραθεί καλά.


Απο: αροσις www.arosis.gr/gr/Content/15/%CE%9A%CE%B1...%B5%CE%B9%CE%B1.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα, giannism64, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #9861 από Θανασης
Απαντήθηκε από Θανασης στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Δοκιμασα τις φακες 2 χρονιες με φθινοπορινη σπορά πειραματικά σε ένα μικρό μέρος του κήπου όντως δεν είχα κανένα πρόβλημα ως την συγκομιδή. Τα μαζεψα οταν ξεραθηκαν αλλα το δυσκολο μερος ηταν να τα βγαλω τον καρπο απο τα κλαδια κ να τις ξεφλουδισω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #9865 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Κι εγώ θέλω να φυτέψω φακές το φθινόπωρο και μάλιστα έχω ήδη αγοράσει το σπόρο, όπως επίσης και ρεβύθια. Το εντυπωσιακό μ αυτό το φυτό είναι ότι αντέχει σε -15 C, ιδανικό για περιοχές της Β. Ελλάδας!
Αναρωτιέμαι όμως πόσο παραγωγική είναι δηλ πόσες ρίζες χρειάζονται ώστε να βγει 1/2 κιλό περίπου; Ας με φωτίσουν παρακαλώ όσοι την έχουν καλλιεργήσει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12509 από kofridas
Απαντήθηκε από kofridas στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
καλησπερα σε ολους,ερωτηση κι εγω,το χω ετοιμο για σπορα φακης,για σπορο θα χρησημοποιησω φακες Η υπαρχει καποιος σπορος φακης??? μη γελατε σοβαρα ρωταω...ευχαριστω εκ τον προτερων ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12510 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Υπάρχει σπόρος φακής , γύρω στα 3-3,5 ευρώ το κιλό τον αγόρασα στη θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν έχει κάτι διαφορετικό ο σπόρος από την φακή που τρώμε..

Εσπειρα για πρώτη φορά πριν 1 βδομάδα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kofridas, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12511 από kofridas
Απαντήθηκε από kofridas στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
αυριο μαλον θα σπυρω κι εγω,θα κοιταξω λοιπον για σπορο.....να σαι καλα σ ευχαριστω φιλε μου καλη μας επιτυχια... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12513 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Ο σπόρος της φακής είναι ιδιαίτερα ψιλός σε σχέση με την γνώριμη φακή,αυτή είναι η διαφορά που γνωρίζω.Έβαλα κι εγώ πριν απο 30 μέρες και ήδη ψήλωσε αρκετά.Δίπλα ακριβώς,πειραματικά έβαλα και ρεβύθια,δεν ξέρω αν σηκώσουν ενδεχόμενη παγωνιά και λέω ενδεχόμενη διότι η θερμοκρασία για την εποχή θα έπρεπε ήδη να κυμαίνεται στους 10 βαθμούς και μεσημέρι φτάνει τους 17.Πάντως,επίσης πειραματικά,έβαλα 4 σειρές * 5 μ. αρακά ξεκινόντας απο 20 Σεπτεμβρίου την πρώτη σειρά και ανα 7 ημέρες σπορά στις επόμενες σειρές.Σήμερα μάζεψα αρακά και η δεύτερη σειρά είναι πλήρως ανθισμένη ίσως προλάβω-ίσως όχι.Τις δύο τελευταίες σειρές θα τις συγκομίσω την Άνοιξη.Μια πολύ καλή ιδέα, αρκεί να βρείς σπόρο για τα ελαιόδενδρά σου, είναι να σπείρεις αραχίδα,ίσως η καλύτερη φυσική λίπανση ανάμεσα στα δέντρα.Η σπορά όμως γίνεται τον Μάιο και η συγκομιδή στις αρχές Οκτωβρίου.Αποδεσμεύει σημαντικές ποσότητες αζώτου και η εποχή που συμβαίνει αυτό είναι πάνω που σχηματίζεται καρπός στο δέντρο απο την περίοδο ανθοφορίας,εξού και πολύ καλή ιδέα για τους αμυγδαλοκαλλιεργητές.Έπειτα έχεις και το φυστικάκι σου ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, Στελλα, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12517 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Πέρυσι είχα σπείρει δοκιμαστικά φακή που είχα αγοράσει από το super market.
Φύτρωσε κανονικότατα.
Την άφησα όμως μέχρι το στάδιο της άνθησης, γιατί ήθελα να τη χρησιμοποιήσω για χλωρή λίπανση.
Δε γνωρίζω αν θα έδινε καρπό.

@tsouknidas
Ωραία η πληροφορία για την αραχίδα. Θα το δοκιμάσω αν βρω σπόρο.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12519 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Καλλιέργεια φακής σε χωράφι με ελιές.
Να σας πω την αλήθεια,....δεν έβαλα φακές ανάμεσα στα δεντράκια,... ούτε και τίποτε άλλο. Φίλε tsouknidas για την αραχίδα το είχα σκεφτεί γιατί το χωράφι είναι αμμώδες και ενδύκνειται, και τα φυστίκια γίνονται στα μέρη μου. Πολλές ιδέες ανεβοκατεβάζω κάθε μέρα, αλλά κολλάω στην απόσταση. Αν δεν είσαι κοντά να τα βλέπεις, να τα περιποείσαι, κακά τα ψέματα,προκοπή μεγάλη δεν έχουν, ότι κι αν είναι αυτό. Και ...δεν είναι καιρός για συχνές μετακινήσεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα