× Ανακοινώστε εκδηλώσεις και δράσεις στον τόπο σας. Ενημερώστε μας!

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18257 από ilias
Γεια σας φίλοι!
Πριν από μερικές ημέρες ζήτησα από τον mpampis83 (που είναι επαγγελματίας αγρότης) αν ήθελε να απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις μου σχετικά με τις καλλιέργειες και την αγροτική ζωή όπως τη βιώνει εκείνος..
Ευτυχώς απάντησε θετικά χωρίς δεύτερη σκέψη και τον ευχαριστώ πολύ για αυτό.
Ελπίζω να δημιουργηθούν απορίες που θα γίνουν αφορμή για έναν γόνιμο διάλογο.
Ακολουθεί λοιπόν η μίνι συνέντευξη με έναν αγρότη.

Ερώτηση: Σε ποιά περιοχή καλλιεργείς;
Απάντηση:
Στη Χρυσούπολη Καβάλας

Ερώτηση: Από πότε καλλιεργείς;
Απάντηση:
Καλλιεργώ επαγγελματικά από το 2003.

Ερώτηση: Είσαι πρώτη γενιά καλλιεργητών ή είχαν οι δικοί σου τα κτήματα;
Απάντηση:
Είχε ο πατέρας μου και τώρα πέρασαν σε μένα αλλά ως πιο παλιός είναι δίπλα μου και με στηρίζει.

Ερώτηση: Τα χωράφια που καλλιεργείς είναι όλα σε ένα μέρος ή διάσπαρτα; Ποιά είναι η μεγαλύτερη συνεχόμενη έκταση; Αν είναι διάσπαρτα, είναι αυτό κάτι το συνηθισμένο;
Απάντηση:
Δεν είναι όλα σε ένα μέρος αλλά ούτε και μακριά μεταξύ τους…Ναι είναι συνηθισμένο αυτό.
Η μεγαλύτερη έκταση που έχω συνεχόμενη είναι 25 στρεμμάτων.

Ερώτηση: Είναι τα χωράφια ποτιστικά; Τι μπορεί να καλλιεργηθεί σε ξερικά χωράφια;
Απάντηση:
Ναι όλα τα χωράφια που έχω είναι ποτιστικά. Εδώ σε μας σε ξερικά χωράφια καλλιεργούν τριφύλλια και τα κάνουν μπάλες (τροφή δηλαδή) για τα ζώα.

ΤΟΜΑΤΕΣ








Ερώτηση: Πόσο είναι το κόστος να ενοικιάσεις ένα χωράφι ανά έτος; Ποιές είναι οι παράμετροι που επηρεάζουν την τιμή ενοικίασης; Για πόσο διάστημα τα ενοικιάζεις;
Απάντηση:
Το κόστος καθορίζεται κατά πόσο καλό και δυνατό είναι το χωράφι και ανάλογα καθορίζουμε και τη τιμή δηλαδή από 30 έως 50 ευρώ το στρέμμα…κοίταξε το διάστημα που το νοικιάζω το κανονίζω με τον ιδιοκτήτη μπορεί να θέλει κάθε χρόνο να κάνουμε ενοικιαστήριο η άλλως μπορεί να σου το κάνει και για μια 10ετία είναι καθαρά θέμα συμφωνίας.

Ερώτηση: Πώς και πότε (πόσο νωρίς) αποφασίζεις τι θα καλλιεργήσεις σε κάθε χωράφι; Ποιά είναι τα κριτήρια;
Απάντηση:
Αρχές της χρονιάς καθορίζω τι θα βάλω και πόσα στρέμματα από το καθένα!
Βασικό κριτήριο για μένα είναι τι καταναλώνεται πιο πολύ στην Ελληνική αγορά…

Ερώτηση: Ποιές εργασίες προηγούνται της καλλιέργειας; Π.χ. Μετρήσεις ποιότητας χώματος, προετοιμασία εδάφους.
Απάντηση:
Όταν τελειώνω τις καλλιέργειες πρώτα κάνω ένα βαθύ όργωμα σε όλα τα χωράφια αρχές Δεκεμβρίου για να ψηθεί το χώμα και να παγώσουν ότι μύκητες υπάρχουν!
Μετά παίρνω χώμα από το κάθε χωράφι και το στέλνω για ανάλυση για να δω ποια ιχνοστοιχεία είναι ψηλά ποια είναι χαμηλά τι pH έχω στο κάθε χωράφι και πόση ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΟΥΣΙΑ υπάρχει στο έδαφος!
Έτσι βλέπουμε τις αναλύσεις με το γεωπόνο από το κάθε χωράφι και ανάλογα παίρνω το κάθε τύπο λιπάσματος!
Οργανική ουσία ρίχνω ή χωνεμένη κοπριά ή παίρνω επεξεργασμένη κουτσουλιά!
Αφού θα μείνουν οργωμένα μέχρι τις αρχές Μαρτίου μετά μπαίνω με ένα σκαλιστήρι και ανακατεύω το χώμα!
Μετά πάω σε όργωμα πάλι αλλά αυτή τη φορά όχι βαθύ ένα πολύ ελαφρύ.
Αφού οργωθούν ξανά πέφτουν τα λιπάσματα και η οργανική ουσία με το τρακτέρ με ειδικό μηχάνημα……και τέλος μπαίνω με τη φρέζα αργά να ψιλοχωματίσει το χώμα ώστε να γίνει έτοιμο και κατάλληλο για τη σπορά μας!
Με αυτές τις εργασίες πετυχαίνουμε καλύτερο αερισμό του χωραφιού καλύτερο φύτρωμα της καλλιέργειας καλύτερο πότισμα και φυσικά καλύτερη παραγωγή και σε ποιότητα αλλά και σε κιλά!

Ερώτηση: Πού διαθέτεις την παραγωγή;
Πώς γίνεται η διάθεση; Π.χ. Έρχεσαι σε συμφωνία με χονδρέμπορο ή τα προμηθεύεις εσύ ο ίδιος;
Ποιός καθορίζει την τιμή αγοράς;
Πότε καθορίζεται αυτή;
Πώς φτάνουν τα προϊόντα στα μικρά και μεγάλα καταστήματα στις πόλεις;
Πώς φτάνουν τα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ;
(Αυτή η ερώτηση είναι σύνθετη από τη φύση της. Μπορείς αναπτύξεις την απάντηση όπως εσύ πιστεύεις ότι είναι το σωστό και να θίξεις και θέματα που εγώ δεν καλύπτω.)

Απάντηση:
Την παραγωγή τη διαθέτω στην λαχαναγορά της Θεσσαλονίκης σε 3 πρατήρια ο ίδιος!
Κοίταξε η τιμή καθορίζεται από τη ποιότητα την εμφάνιση δηλαδή εγώ την συσκευάζω μέσα σε χαρτοκιβώτιο δίνει άλλη όψη όταν περνάει κάποιος και τη βλέπει…..και ένας άλλος παράγοντας βασικός είναι η προσφορά και η ζήτηση εκεί καθορίζετε κατά μεγάλο ποσοστό η τιμή του προϊόντος!
Στα μικρά και μεγάλα καταστήματα στις πόλεις φτάνουν από τις Λαχαναγορές της Θεσσαλονίκης και της Αθήνας.
Στα σούπερ μάρκετ φτάνουν από διάφορα Συσκευαστήρια Διαλογητήρια γιατί η ποσότητες εκεί είναι πολύ μεγάλες και η τροφοδότηση είναι όλο το χρόνο κάτι που εγώ δεν μπορώ να το κάνω
Μπορώ να το κάνω όλο το καλοκαίρι αλλά το χειμώνα θέλω θερμοκήπιο (το οποίο δεν έχω αυτή τη στιγμή) για να μπορώ να καλύψω ένα μεγάλο κατάστημα!
Να ξέρετε ότι στα μεγάλα σούπερ μάρκετ υπογράφουν ρήτρες ότι θα τους παρέχεις καθημερινά σε αυτά που ήρθατε σε συμφωνία αλλιώς έχει μεγάλο χρηματικό πρόστιμο….

ΠΙΠΕΡΙΕΣ ΦΛΩΡΙΝΗΣ










Ερώτηση: Ποιά είναι τα κόστη παραγωγής;
Απάντηση:
Καλαμπόκι από 150-200 ευρώ στο στρέμμα.
Ακτινιδιά από 1500-2000 το στρέμμα (έχει ακριβή εγκατάσταση).
Η Ντομάτα όσο αντέχει η τσέπη σου…χαχαχα θα σου πω όταν τελειώσει η σεζόν μου.

Ερώτηση: Χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό ή ενοικιάζεις (από πού);
Απάντηση:
Έχω δικό μου εξοπλισμό

Ερώτηση: Προμηθεύεσαι σπορόφυτα ή σπόρους; Από πού; Ενδεικτικά κόστη;
Απάντηση:
Προμηθεύομαι έτοιμο σπορόφυτο από ειδικό φυτώριο από τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης
Καλαμπόκι:80 ευρώ το τσουβάλι (το ένα τσουβάλι βγάζει 3 στρέμματα)
Τομάτα :0,18 το φυτό
Πιπεριά τηγανιτή:0,35 το φυτό
Πιπεριά γεμιστή:0,35 το φυτό
Πιπεριά καυτερή:0,52 το φυτό
Μελιτζάνα όλων τω ειδών:0,35 το φυτό
Τοματάκι:0,14 το φυτό αυτό κυρίως είναι για σάλτσα
Πιπεριά φλωρίνης:0,22 το φυτό
Ακτινιδιά Hayward:4,50 το δέντρο
Και τέλος τα ροδάκινα που έβαλα πέρσι και φέτος πήρα δείγματα για 10 στρέμματα πλήρωσα 1000 ευρώ στα φυτά 400 δέντρα στο σύνολο

Ερώτηση: Τα αναλώσιμα (φάρμακα, λιπάσματα), από που τα προμηθεύεσαι; Ενδεικτικά κόστη;
Απάντηση:
Λιπάσματα και Φάρμακα προμηθεύομαι από την Ένωση της περιοχής μου:
Τα λιπάσματα διαμορφώνονται από 20 μέχρι 50 ευρώ το τσουβάλι (40 κιλών) το κόστος πάει ανάλογα με το τύπο!
Η καλή οργανική ουσία έχει 4.50 ευρώ το σακί (25 κιλών)
Τα φυτοφάρμακα επίσης ανάλογα τι ποσότητα:
50ml, 250ml, 500ml, 1 λίτρο κι έτσι διαμορφώνετε η τιμή
Να ξέρετε και το λέω γιατί παρακολούθησα ένα σεμινάριο πάνω στα φυτοφάρμακα ότι πλέον δεν κυκλοφορούν δηλητήρια όλα παρακολουθούνται από την Ε.Ε και τα πρόστιμα είναι τσουχτερά θέλουν να προστατέψουν τον καταναλωτή και πολύ καλά κάνουν!

Ερώτηση: Ποιοί φορείς εμπλέκονται -και πως- στην αγροτική σου παραγωγή; Π.χ. Δήμος, αγροτικοί συνεταιρισμοί, φορείς επιδοτήσεων και αποζημιώσεων, κ.λπ.
Απάντηση:
Ο ΕΛΓΑ ο οποίος είναι φορέας αποζημιώσεων σε περίπτωση καιρικών φαινομένων όπως βροχοπτώσεις χαλάζι κ.τ.λ
Ο ΟΠΕΚΕΠΕ ο οποίος επιστρέφει το φόρο κατανάλωσης πετρελαίου και πληρώνει τις επιδοτήσεις των κατά κύριο επάγγελμα αγροτών.
Ο Δήμος μας έχει τον ΟΓΑ όπου εκεί παίρνουμε ότι χρειαζόμαστε και έρχεται και ένας ανταποκριτής από τον ΕΛΓΑ όταν γίνονται καταστροφές από καιρικά φαινόμενα.
Αγροτικό συνεταιρισμό έχουμε την ΈΝΩΣΗ η οποία έχει κάνει ομάδες παραγωγών κι έτσι βοηθάει σε όποιον δεν μπορεί να προωθήσει μόνος του τη παραγωγή του.

Ερώτηση: Πώς εμπλέκονται οι γεωπόνοι στην παραγωγή; Έχεις το δικό σου γεωπόνο; Πως αμείβεται; Κάθε πότε σε/τον επισκέπτεσαι; Πως γίνεται η διάγνωση των προβλημάτων;
Απάντηση:
Οι γεωπόνοι εμπλέκονται ανά καλλιέργεια δεν μπορεί ποτέ ένας γεωπόνος να ξέρει όλες της παραγωγές! Εγώ έχω το γεωπόνο της Ένωσης από εκεί που προμηθεύομαι φυτοφάρμακα και λιπάσματα και αμείβεται από την Ένωση δηλαδή σε αυτά που ψωνίζουμε ένα μέρος του ποσού πάει για τα έξοδα του γεωπόνου και είναι πολύ προσιτό.
Τον επισκέπτομαι κάθε εβδομάδα και χώρια αν χρειαστώ κάτι ανάμεσα στη βδομάδα και η διάγνωση γίνετε στο χωράφι επιτόπου με τα κατάλληλα όργανα που διαθέτει χάρη τις επιστήμης που όλο και προχωράει και μας βοηθάει πάρα πολύ.

Ερώτηση: Χρησιμοποιείς προηγμένο τεχνολογικό εξοπλισμό στην καλλιέργεια;
Απάντηση:
Πάντα για να είσαι ανταγωνιστικός στην αγορά και στα προϊόντα που διαθέτεις.

ΡΟΔΑΚΙΝΙΕΣ)







Ερώτηση: Τί πιστεύεις ότι μπορεί να βελτιωθεί σε όλη τη διαδικασία ώστε να είναι αποδοτικότερη και ευκολότερη η ζωή ενός παραγωγού;
Απάντηση:
Δεν θα πω πολλά! Δουλειά και μόνο Δουλειά!

Ερώτηση: Κάνε σε παρακαλώ ένα γενικό σχόλιο για τη ζωή του αγρότη/επιχειρηματία όπως τη βιώνεις εσύ.
Απάντηση:
Καταρχήν όταν είπα στο Πατέρα μου ότι θέλω να ασχοληθώ με την αγροτική δεν του άρεσε βλέπεις ο κάθε γονιός έχει άλλα όνειρα για το παιδί του! Τα γράμματα από μικρό παιδί δεν τα ήθελα στο γυμνάσιο έκαμνα κοπάνες και πήγαινα και βοηθούσα το Πατέρα μου στα χωράφια το βράδυ με μάλωνε.
Μου έλεγε: “θα χτυπάς το κεφάλι σου αλλά θα είναι αργά!”
Να μη τα πολυλογώ δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό που ασχολούμαι με την αγροτική γιατί αγαπάω αυτό που κάνω και πιστεύω και η κάθε δουλειά για να πας μπροστά θέλει αγάπη σε αυτό που κάνεις!
Η ζωή ενός αγρότη είναι δύσκολη πρέπει να το βιώσει κάποιος για να καταλάβει τι εννοώ δύσκολη δεν είναι απλά τα πράγματα έχει άπειρες ώρες δουλειάς ιδίως τώρα το καλοκαίρι ξεχνάς προσωπική ζωή κ.τ.λ που όλα θέλουν πότισμα φροντίδα και πολλά άλλα. Το χειμώνα έχει δουλειά αλλά είναι πιο χαλαρά τα πράγματα μιας και η μέρα μικραίνει σταματάνε τα ποτίσματα και προσωπικά το χειμώνα δεν βάζω τόσα πολλά όσο το καλοκαίρι!
Η ξεκούραση είναι όταν όλα αυτά που έβαλες έχουν επιτυχία στη σπορά και στη διάρκεια της συγκομιδής το προϊόν να είναι πολυτελείας ώστε όταν φτάνει στο καταναλωτή να το τρώει και όχι να το τρώει αυτό είναι η μεγαλύτερη επιτυχία για μένα! Και φυσικά όταν αρχίζει να γεμίζει και η τσέπη….χαχα

Χαίρομαι που μπόρεσα να πω μερικά πράγματα για την Αγροτική Ζωή!
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και όλους εσάς που θα διαβάσετε αυτή τη δημοσίευση και ότι απορίες προκύψουν να τις λύσουμε παρέα!

Με Εκτίμηση
Μπάμπης Μ.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, zvranik, ssotiris, DAVIS, antilogos, francopsa, farmcook, liza, mpampis83 και 1 άλλοι χρήστες ευχαρίστησαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18263 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
- Τί αναλύσεις κάνεις στο χώμα Μπάμπη;
- Σε τί αποστάσεις παίρνεις τα δείγματα και από τι βάθος;
- Τί κοπριά χρησιμοποιείς; Από αιγοπρόβατα, αγελάδες ή άλλα ζώα;
- Τί είναι η "επεξεργασμένη κουτσουλιά";
- Οι τοματιές θα ψηλώσουν περισσότερο ή τις κρατάς χαμηλές;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18275 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Καλησπέρα,
Οι αναλύσεις που κάνω στο χώμα λένε τα πάντα:
PH Εδάφους, Σίδηρο, Κάλιο, Μαγνήσιο, Μαγγάνιο, Ασβέστειο, Φώσφορο, Ψευδάργυρο, Βόριο, Οργανική ουσία, Άζωτο.
Αν πάρουμε χώμα από δέντρα πέρνουμε χώμα 50 πόντους μακριά από το κορμό και σε βάθος 20 με 25 πόντους βάθος με ένα πατόφυαρο η μια αρίδα που έχω εγώ θα τη βγάλω αύριο μια φωτογραφία και θα την ανεβάσω να τη δείτε, και από 4-5 σημεία από κάθε σειρά και βάζω το χώμα σε ένα καθαρό κουβά.Αφού τελειώσο τη διαδικασία αυτή ότι χώμα πήρα το ανακατεύω(βάζοντας ένα ζευγάρι γάντια) για να γίνει ένα με ότι χώμα συγκέντρωσα από όλο το χωράφι και το βάζω σε μια καθαρή σακούλα.Γράφω τα στοιχεία μου το είδος του δέντρου σε ένα χαρτάκι και το βάζω στη σακούλα.
Τώρα όταν το χωράφι είναι άσπαρτο ξεκινάω από την μια άκρη του χωραφιού και βγαίνω στην άλλη άκρη σχοιματίζοντας ένα Χ και πάλι από βάθος 20 με 25 πόντους και ανα 5 μέτρα πέρνω χώμα το ανακατεύω το βάζω σε σακούλα γράφω τα στοιχεία και τη θα το σπείρω για να δω βάση της ανάλυσεις τη θα ρίξω στο χωράφι.
Η ανάλυση σε μια εβδομάδα είναι έτοιμη έρχονται τα αποτελέσματα στο γεωπόνο και μετά ξεκινάει η λίπανση!
Και από αγελάδες χρησιμοποιώ την οποία τη πέρνω την αφήνω ένα χρόνο να χωνέψει και την ρίχνω τον επόμενο χρόνο και πάει λέγοντας.
Η επεξεργασμένη κουτσουλιά είναι από κόπρανα κότας και γίντετε κοκκώδες σε σακκιά 25 κιλών.
Βέβαια θα ψηλώσουν κι άλλο θα φτάσουνε και θα καλύψουνε τα παλούκια!
Απλά επειδή τώρα είναι πάρα πολύ φορτωμένη σταματάει να ψηλώνει και χοντρένει τη ντομάτα μόλις ξεφορτωθή λίγο θα πάρει κι άλλο ύψος.
Εδώ φαίνετε το φόρτωμα που έχει



Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, kksakis1, manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18276 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Είδη έχει ψηλώση λίγο ακόμα από τις πρώτες φωτογραφίες που έβαλες:


Εδώ έχω κάνει τη πρώτη συγκομιδή φορτωμένες να πάνε στο διαλογητήριο

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18277 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Στο διαλογητήριο σε μπαλέτα



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18278 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Σύνολο η παραγωγή της ημέρας.Πρώτο μάζεμα

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18279 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Σύνολο η παραγωγή της ημέρας.Πρώτο μάζεμα



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18293 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν αγρότη (1)
Βλέπω ότι στηρίζεις τις τοματιές και τις πιπεριές με έναν απλό, αλλά αποτελεσματικό τρόπο.
Πάσσαλοι ανά τακτά διαστήματα και σχοινί ή σύρμα που στηρίζει τα φυτά.
Τί είναι αυτό που χρησιμοποιείς; Σχοινί ή σύρμα;

Επίσης οι τοματιές και οι πιπεριές φαίνεται να είναι πυκνά φυτεμένες στη γραμμή. Τί απόσταση φύτευσης έχουν μεταξύ τους;

Αφαιρείς λαίμαργους βλαστούς από τις τομάτες ή κάνεις κλαδέματα;

Τέλος, όλα τα φυτά φαίνονται πολύ υγιή. Χωρίς προβλήματα και κίτρινα φύλλα. Πως το καταφέρνεις αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 3.505 δευτερόλεπτα