× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

φὐτεμα μαιντανού-θυμάρι-βασιλικός σε γλάστρα?

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12897 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα φὐτεμα μαιντανού-θυμάρι-βασιλικός σε γλάστρα?
Φίλε georgevvds
Οι βασιλικοί γενικώς δεν αντέχουν τον χειμώνα, εκτός κι αν τους εχεις σε μέρος ηλιόλουστο και προστατευμένο απο το κρύο, πράγμα λίγο δύσκολο.
Κάποτε είχα κρατήσει βασιλικό για 2-3 χρόνια αλλά κάθε χειμώνα ειδικά τις κρύες μέρες τον εβαζα μαζί με τη γλάστρα μέσα στο σπίτι !!!
Είναι λίγο μπελάς αυτή η διαδικασία ομολογουμένως....
Σε μέρη οπως η Κρήτη λόγω ηπιου κλίματος, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιβιώσουν σε απάνεμες γωνιές εκτός σπιτιού.
Πάντως να είσαι προετοιμασμένος σε περίπτωση απώλειας του ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #13299 από tzitzikas
καλησπέρα και πάλι. Εχει φυτρώσει και ο μαιντανός και ο άνιθος, τα έχω μεταφυτέψει σε γλάστρες, πότισμα κάθε 3 μέρες περίπου. Το πρόβλημα ειναι το εξής
ο άνιθος στα φύλλα του έχει ένα κοκκινο-μωβ χρώμα στις άκρες. Τι σημαίνει αυτό?
επίσης και ο άνιθος και ο μαιντανός έχουν πάρα πολύ αργή ανάπτυξη, και τις τελευταίες μέρες μου φαίνονται σαν στάσιμα (ο άνιθος έχει ύψος 4-5 εκατοστά και ο μαιντανός 2-3 εκατοστά). Εχω χρησιμοποιήσει καστανόχωμα. Σε 2 γλάστρες που έχω χρησιμοποιήσει μαύρο χώμα ελαφρύ (πολύ πιο ελαφρύ απο το καστανόχωμα) η ανάπτυξη είναι καλύτερη. Τι παει λαθος? Να πω εδω οτι λογω του οτι φύτρωσαν πολλά σπόρια μαζί στα σπορεία γιατι είχα βάλει όπως αποδείχτηκε πολλά, δεν κατάφερα να τα διαχωρίσω πολύ καλά και εχω 3-4 φυτά μαζί στο ίδιο σημείο της γλάστρας. Μαλλον θα παίζει ρόλο και αυτό. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα