× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ταραξάκος

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19189 από adreas
Ταραξάκος δημιουργήθηκε από adreas
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!! Ψάχνω πληροφορίες για την καλλιέργεια ταραξάκου μιας και προσπάθησα ποιο παλιά αλλά δεν τα κατάφερα παρόλο που βγήκαν όλα τα σπόρια που είχα βάλει σε σπορείο δεν κατάφερα να μεγαλώσουν αρκετά ώστε να κάνω μεταφύτευση. Αν έχουμε πληροφορίες θέλουμε από την αρχή ως το τέλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19195 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Ταραξάκος
Γιά τόν ταραξάκο, (πικραλίθρα, ή πικρο-`ράδικο, όπως τό συνηθίζομε), αγαπητέ Adrea: (βάλε καί μιά φότο νά ξέρουν γιά τό ποίο μιλάμε )
- Φυτρώνει μαζικά σέ χωράφια - γιά τήν ακρίβεια σέ τόπους μή καλλιεργούμενα/ους:
Εκεί όπου πρίν από πολλά χρόνια, (10ετία έως καί 100ετία), είχε εμπλουτισθή μέ οργανική ουσία, (συνήθως μέ κοπριές καί βόσκησι), καί, όπου τά χόρτα πού κυριαρχούν είναι εκείνα πού ξεπετάγονται από μιά υφιστάμενη `ρίζα προηγουμένου/ων έτους/ών καί λιγότερο από τήν `ριζοβολία τού σπόρου, (όπως συμβαίνει καί μέ τό ίδιο). Εκεί, κατά κονόνα, τό ευρίσκουν σέ αφθονία εκείνοι πού μαζεύουν άγρια χόρτα.
- Θά τό ‘βρής, επίσης, νά φυτρώνη ανάμεσα στίς σχιμές τών πετρών- στήν `ρίζα βράχων, εφ’ όσον τό γύρω του έδαφος είναι καθαρό, όπως καί στίς άκρες καθαρισμένων - διανοιγμένων χωματόδρομων όπου καί εγκαθίσταται καί κυρίως όταν δέν έχει ανταγωνισμό από άλλα χόρτα.
- Θά τό δής νά φυτρώνη αντίστοιχα στίς ενώσεις τών πλακών καί στά ρήγματα τού πεζοδρομίου στίς πόλεις, αλλά καί στά χαλίκια (όπου ευρίσκει καθαρό τόπο) επάνω στά μνήματα, (εξ ού καί τό .... τότε .... θά βλέπωμε τά `ραδίκια τ’ ανάσκελα!).
Δέν θά δής, ή τού’λάχιστον εγώ δέν τό έχω ειδωμένο, νά φυτρώνη σέ χωράφι μέσα, ή , μετά από κάποια κοντινή καλλιέργεια, ( δέν θά φυτρώση , γιά παράδειγμα, όπως τό κοκκινο-`ράδικο). Μήτε έχω ειδωμένο κάποιον νά τό καλλιεργεί
Τώρα, άν κάποιος τό ‘καλλιεργεί’ καθ’ οιον δήποτε τρόπον, ... άς μάς είπη εκείνος...
PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": adreas

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19197 από adreas
Απαντήθηκε από adreas στο θέμα Ταραξάκος

Θα βγάλω φωτογραφία μόλις μπορέσω……. Δυστυχώς στο μέρος μου δεν φυτρώνει όπως το γράφεις αλλά μόνο μέσα σε γκαζόν εγώ το χρειάζομαι για εκτροφή καρδερίνας που έχει ένα σπόρο διαμάντι για τα πτηνά αλλά με δυσκολεύει η καλλιέργεια του. Ο σπόρος που έχει είναι αυτός από παλαιότερη φωτογραφία που έχω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19331 από ΣπυροςΠανακτο
Απαντήθηκε από ΣπυροςΠανακτο στο θέμα Ταραξάκος
Σιγουρα ειναι αγριοραδικο αυτο; Για ημερο φαινεται, νομιω οτι στο αγριο τα φυλλα βγαινουν πιο βαθια στη ρια και δεν μπορεις να βγαλεις ετσι ευκολα ολα τα φυλλα. Ο σπορος ηταν πιστοποιημενος οταν τον πειρες;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.308 δευτερόλεπτα