× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Βοτανων συνεχεια..

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2957 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
Τα βοτανα μου στο παραθυρο της κουζινας


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3856 από eirinich
Απαντήθηκε από eirinich στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
sunrize ευχαριστώ για όσα έγραψες!Ο κήπος στο σπίτι των πεθερικών μου είναι γεμάτος με φυτά λεβάντα αλλά μέχρι τώρα τα χρησιμοποιούσαμε για να μυρίζουν πιο ωραία τα ντουλάπια με τα ρούχα!Φέτος θα πάρω και θα τα ετοιμάσω για τσάι και όσες χρήσεις έγραψες! :) Θέλω να ρωτήσω μόνο αν μπορώ να πάρω σπόρους για να βάλω στο δικό μου σπίτι!(Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω από αυτά.Τώρα ξεκίνησα.)

Και πάλι ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3857 από eirinich
Απαντήθηκε από eirinich στο θέμα Βοτανων συνεχεια..

sunrize έγραψε:




Το ανθεκτικό αλλά ταπεινό φυτό της λεβάντας, περιέχει θεραπευτικές ιδιότητες που ωφελούν το μυαλό και το σώμα. Ανακαλύψτε πώς το δημοφιλές αυτό φυτό μπορεί να ανακουφίσει από την πίεση, την αϋπνία, την κατάθλιψη και πολλά άλλα! Η λεβάντα κάνει για τα πάντα!

Δείτε μερικές μόνο από τις εφαρμογές της που ακολουθούν.

Τα λουλούδια της λεβάντας (φρέσκα ή ξηρά) εκπέμπουν μια ισχυρή, αρωματική, «ανεβαστική» μυρωδιά όταν τρίβονται στα δάκτυλά μας. Για να ανεβάσετε γρήγορα τη διάθεσή σας ή για στιγμιαία ανακούφιση απ' το στρες, τρίψτε στα δάκτυλά σας μερικά άνθη και εισπνεύσατε τη μυρωδιά, αργά και βαθιά. Ο συνδυασμός της βαθιάς εισπνοής και εισπνοής της μυρωδιάς της λεβάντας θα σας ηρεμήσει από τη νευρική ένταση, την ανησυχία και τα συναισθήματα πανικού, εντός λίγων λεπτών.

Ένα χαλαρωτικό, κατευναστικό τσάι μπορεί να γίνει από τα λουλούδια. Απλά βάλτε ένα κουτάλι σούπας φρέσκων ή ξηρών λουλουδιών σε μία τσαγιέρα και χύστε βρασμένο νερό μέσα. Εμποτίστε για περίπου δέκα λεπτά. Αυτό το τσάι ηρεμεί τα νεύρα, καταπραΰνει το στομάχι και τη νευρική υπερένταση και υποβοηθά τον ύπνο.

Το αιθέριο έλαιο της λεβάντας, εφαρμόζεται όπως ένα άρωμα στα μαλλιά, το λαιμό, τα αυτιά ή άλλα μέρη σωμάτων. Μυρίζει περίφημα!

Προσθέστε μερικές σταγόνες ελαίου λεβάντας στο λουτρό σας ή στο σφουγγάρι για το ντους για έναν κατευναστικό καθαρισμό. Εάν δεν έχετε αιθέριο, προσθέστε μια γεμάτη χούφτα φρέσκων ή ξηρών.

Για να καταστήσετε τον ύπνο πιο αναπαυτικό, στάξτε μερικές σταγόνες λεβάντας στο μαξιλάρι σας.
Μια άλλη επιλογή είναι να τυλίξετε μια χούφτα ξηρών λουλουδιών σε ένα πάνινο σακούλι, να το δέσετε και να ρίξετε στη μαξιλαροθήκη σας.

Για να ανακουφίσετε ένα ηλιακό έγκαυμα, προσθέστε μερικές σταγόνες αιθέριου ελαίου σε νερό, μέσα σε ένα μπουκάλι ψεκασμού, και ψεκάστε το ηλιοκαμένο δέρμα.

Τυλίξτε μια χούφτα λουλουδιών λεβάντας σε ένα τετράγωνο πανί και δέστε με κορδόνι. Μπορείτε επίσης να στάξετε μερικές σταγόνες αιθέριου ελαίου πάνω στο σακούλι για πρόσθετη αρωματοθεραπευτική δράση. Ρίξτε το σακούλι στο στεγνωτήριό σας για να δώσετε στα ρούχα σας μία απίστευτη μυρωδιά. Αυτό θα φρεσκάρει μέχρι και 25 γεμίσματα του στεγνωτηρίου!

Εφαρμόστε σταγόνες αιθέριου ελαίου πάνω στα τσιμπήματα εντόμων, τα κοψίματα και γδαρσίματα. Η λεβάντα είναι πολύ αντισηπτική και καταστρέφει τα μικρόβια που μπορούν να προκαλέσουν μολύνσεις.

Εμποτίστε φρέσκα ή ξηρά λουλούδια σαν για να κάνετε ένα τσάι. Αλλά αντί να το πιείτε, τον αφήνετε να δροσίσει και το χρησιμοποιείτε ως ξέβγαλμα των μαλλιών, για να μειώσει την πιτυρίδα.

Τα κονιορτοποιημένα λουλούδια μπορούν να προσθέσουν μια μοναδική και ευχάριστη γεύση σε σαλάτες, κρέμες, μαρμελάδες, ζελέ και μπισκότα. Είναι ένα μαγειρικό, συστατικό συγγενές με τη μέντα, τη φασκομηλιά, τη μαντζουράνα και το θυμάρι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τον ίδιο τρόπο με αυτά τα βότανα. Η λεβάντα είναι τόσο ευπροσάρμοστη στην κουζίνα, που ουσιαστικά οποιοσδήποτε πειραματισμός με αυτήν, θα παραγάγει πολύ καλά αποτελέσματα.

Πηγες: www.lifeinbalance.gr/portal/index.php?op...view&id=59&Itemid=49



sunrize ευχαριστώ για όσα έγραψες!Ο κήπος στο σπίτι των πεθερικών μου είναι γεμάτος με φυτά λεβάντα αλλά μέχρι τώρα τα χρησιμοποιούσαμε για να μυρίζουν πιο ωραία τα ντουλάπια με τα ρούχα!Φέτος θα πάρω και θα τα ετοιμάσω για τσάι και όσες χρήσεις έγραψες! :) Θέλω να ρωτήσω μόνο αν μπορώ να πάρω σπόρους για να βάλω στο δικό μου σπίτι!(Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω από αυτά.Τώρα ξεκίνησα.)

Και πάλι ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3862 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
Γεια σου eirinich.Στη γειτονια μου εχει ενα φυτωριο και απο κει προμηθευομαι τους σπορους των βοτανων.Αν θελεις κατι μπορω να ρωτησω.Εχω για την ωρα και ενα λινκ που ισως σε βοηθησει. www.biosporos.gr/greek.html
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sunrize.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4498 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Βοτανων συνεχεια..


Στη σύγχρονη βοτανοθεραπευτική, το γαϊδουράγκαθο είναι το κύριο γιατρικό που χρησιμοποιείται στη προστασία του συκωτιού από λοιμώξεις, κατανάλωση αλκοόλ ή χημειοθεραπείες. Μπορεί να βοηθήσει στο να περιοριστούν οι βλάβες στο συκώτι αλλά και στην ανανέωση των κυττάρων του. Χρησιμοποιείται ακόμα στη θεραπεία της ηπατίτιδας, του ίκτερου και της κύρωσης του ύπατος.
Χορηγείται σε όλα τα προβλήματα της χοληδόχου κύστης καθώς αυξάνει την έκκριση και την ροή της χολής από το ήπαρ και της χοληδόχου κύστης.
Είναι αντίδοτο σε δηλητηριάσεις από μύκητες του γένους Amanita καθώς και από άλλες τοξίνες του περιβάλλοντος.
Χρησιμοποιείτε ακόμα σαν δυναμωτικό του εγκεφάλου και της μνήμης, σαν καταπραϋντικό στη καταρροή και στη πλευρίτιδα, αλλά και στη ψωρίαση.
Πρόσφατα ανακαλύφθηκε η αντικαρκινική, η νευροπροστατευτική αλλά και η καρδιοπροστατευτική του δράση λόγο της μείωση της χοληστερόλης που προκαλεί.

πηγες:http://nikos-manitarielassonas.blogspot.com/2011/02/blog-post_09.html
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sunrize.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #4742 από sangouini
Απαντήθηκε από sangouini στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
Είμαι ερωτευμένη με τα βότανα..Πάλι σήμερα δεν κρατήθηκα περνώντας από ένα φυτώριο. Πήρα σπορόφυτα μαντζουράνας, λεμονοθύμαρου, μελισσόχορτου.. Μόνο θέλω να ρωτήσω : To λεμονοθύμαρο που χρησιμοποιείται? (Όπως το θυμάρι?) Η μυρωδιά του, καθώς και του μελισσόχορτου είναι απίστευτη. Αλλά χρήσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #4761 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Βοτανων συνεχεια..



Γεμάτο από βιταμίνη C, γνωστή για την αποτοξινωτική της δράση, το κάρδαμο είναι το όνειρο της αποτοξίνωσης.
Το κάρδαμο μοιάζει με γροθιά κατά των τοξινών καθώς ενεργοποιεί ένζυμα στο συκώτι που καθαρίζουν μέσω της ουροδόχου κύστεως τον οργανισμό. Χρησιμοποιήστε το: η σούπα από κάρδαμο είναι ένα πεντανόστιμο κολατσιό - απλά προσθέστε κρεμμύδι, σκόρδο. Ακόμα πιο απλά, μπορείτε να βάλετε λίγο στο σάντουιτς σας και είναι αρκετό για να κάνει τα μαγικά του.
Εκτος απο τη μαγειρικη προστιθεται σε τσαι.

πηγες; www.medmelon.gr/frontend/new.php?aid=542&cid=94
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by sunrize.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #4762 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Βοτανων συνεχεια..

eirinich έγραψε: sunrize ευχαριστώ για όσα έγραψες!Ο κήπος στο σπίτι των πεθερικών μου είναι γεμάτος με φυτά λεβάντα αλλά μέχρι τώρα τα χρησιμοποιούσαμε για να μυρίζουν πιο ωραία τα ντουλάπια με τα ρούχα!Φέτος θα πάρω και θα τα ετοιμάσω για τσάι και όσες χρήσεις έγραψες! :) Θέλω να ρωτήσω μόνο αν μπορώ να πάρω σπόρους για να βάλω στο δικό μου σπίτι!(Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω από αυτά.Τώρα ξεκίνησα.)

Και πάλι ευχαριστώ!


Ειρήνη η λεβάντα πολλαπλασιάζεται πολύ έυκολα με μοσχεύματα.
Πάρε για αρχή 2-3 γλαστράκια από φυτώριο και του χρόνου σίγουρα μπορείς από αυτά να φτιάξεις δεκάδες νέα φυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9057 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
Εντελως βιολογικη. Μαζεμενη απο τα χερακια μου.


Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9058 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Βοτανων συνεχεια..
"Ζήλεψα" απ τη vasiliki και σκεφτηκα να σας δειξω και γω
δυο χερίτσες τσάι του βουνού μαζεμένο απ τα δικά μου χεράκια πριν 6-7 μέρες.




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by voskos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasiliki

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.729 δευτερόλεπτα