× Ιδέες και προτάσεις για κατασκευές για τον κήπο, το εξοχικό, το μπαλκόνι, κ.λπ.

Μεταλλικός κάδος - γλάστρα

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #19871 από fanis81
Μεταλλικός κάδος - γλάστρα δημιουργήθηκε από fanis81
Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα μεταλλικό κάδο & σκέφτομαι να τον κάνω γλάστρα. Οι διαστάσεις του είναι: ύψος γύρω στους 70cm & Φ γύρω στους 50-55cm. Θέλω να μεταφυτέψω μία βουκαμβίλια. Η γλάστρα θα μπει σε βεράντα, στα Βριλήσια & και ο ήλιος το καλοκαίρι θα την "βλέπει" από τις 10 το πρωί μέχρι στις 8 το βράδυ.

Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο ή θα κάψω το φυτό λόγω θερμοκρασιών?
Ο κάδος παρόλο που είναι παλιός και ήταν σε μέρος με υγρασία δεν έχει σκουριάσει, για αντέξει όμως το νερό & την υγρασία του χώματος να το περάσω 2 χέρια μίνιο?

Ακούω τις προτάσεις σας,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ...όλα αυτά για να γλιτώσω 60-80€ που κάνει ένα μεσαίο πιθάρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19874 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα
Η βουκαμβίλια θέλει ήλιο, άρα η θέση προσφέρεται.Από την άλλη πλευρά όμως , μια μεγάλη γλάστρα ή ένα πιο μικρό πιθάρι,πιο φθηνό από τη τιμή που αναφέρεις θα της πήγαινε περισσότερο.Στο βαρέλι θα πήγαινε ίσως καλύτερα μια λεμονιά που είναι και δέντρο.Εσύ βέβαια θα αποφασίσεις ανάλογα και μετο χώρο που διαθέτεις, και τη διάθεση που έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19876 από fanis81
Απαντήθηκε από fanis81 στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα
Καλημέρα & καλή εβδομάδα,

Συμφωνώ για το αισθητικό κομμάτι, σκέφτομαι να βάψω το βαρέλι άπ' έξω κανά περίεργο χρώμα....πιο πολύ ρωτάω για το θέμα της θερμοκρασίας το καλοκαίρι, μήπως ο συνδυασμός ζέστης με σίδερο κάψει τις ρίζες του φυτού.

Η βουκαμβίλια είναι ήδη σε γλάστρα φ40 (την έχω ήδη 2 χρόνια) και θέλει αλλαγή γλάστρας. οπότε έλεγα όπου την μεταφυτεύσω να είναι μόνιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19887 από fanis81
Απαντήθηκε από fanis81 στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα

fanis81 έγραψε: Καλημέρα & καλή εβδομάδα,

πιο πολύ ρωτάω για το θέμα της θερμοκρασίας το καλοκαίρι, μήπως ο συνδυασμός ζέστης με σίδερο κάψει τις ρίζες του φυτού..


Κανείς ρε παιδιά δεν έχει χρησιμοποιήσει μεταλλικό κάδο (βαρέλι, ντενεκέ κλπ...) για γλάστρα??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19894 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα
fanis81 γεια σου
Εγώ δεν έχω φυτεύσει κάτι σε μεγάλο τενεκέ αλλά σε μικρά κουτιά του καφέ έβαλα αρωματικά (μαϊντανό, ρίγανη, θυμάρι και δυόσμο) και πήγαν καλά δεν έχασα κανένα Νομίζω ότι στους τενεκέδες φύτευαν και οι παλιές τα λουλούδια τους και κάθε χρόνο έβαφαν τον τενεκέ, δεν υπήρχε πρόβλημα με στα φυτά

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #19899 από sotiriosth3
Απαντήθηκε από sotiriosth3 στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα
Φάνη νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα θέμα, όπως είπε η κηρία και η παλιοί βάζαν ένα σορό λουλούδια σε ντενεκέδες του τυριού, μάλιστα την γαρδένια ακόμα προτιμάτε να την φυτεύουν σε τενεκέ, γιατί έχει ανάγκη σε σίδηρο που θα το παίρνει από τον μελλοντικά σκουριασμένο τενεκέ. τώρα αν θες να αποκλίσεις το σενάριο, ότι μπορεί δηλαδή να κάνει κακό στην ρίζα του φυτού λόγο θερμότητας, σου προτείνω να τον βάψεις λευκό και αν θες να μην είναι σκέτο ζωγράφισε και κάτι πάνω, αυτά...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20538 από smarokatsa
Απαντήθηκε από smarokatsa στο θέμα Μεταλλικός κάδος - γλάστρα
γιατί δεν παίρνεις μια μεταλλική γλάστρα να ξεμπερδεύεις?
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by smarokatsa.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα