× Ιδέες και προτάσεις για κατασκευές για τον κήπο, το εξοχικό, το μπαλκόνι, κ.λπ.

ΚΟΣΤΟΣ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21903 από giannhsg
ΚΟΣΤΟΣ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ δημιουργήθηκε από giannhsg
Παιδια καλησπερα. Με αφορμη το website σας και καποια ενδιαφεροντα αρθρα του, αποφασισα να εκμεταλλευτω την ταρατσα μου με κατασκευη λαχανοκηπου που θα επαρκει για τα βασικα λαχανικα μιας 4μελης οικογενιας σε καθημερινη βαση.

Ετσι λοιπον, μετρησα τους διαθεσιμους χωρους και κατεληξα στο οτι μπορω να φτιαξω 3 παρτερια 1,50χ1,00 και αλλα δυο 1,50χ0,70.
Ολα θα εχουν 0,40 εκατοστα υψος για να μην εχω προβλημα με τις ριζες.

Η ταρατσα ειναι με τα μπετα αλλα δεν θελω το χωμα να ακουμπαει εδαφος. Εκανα μια συντομη ερευνα αγορας και απογοητευτηκα γιατι ενω διαβαζα πως οι κατασκευες αυτες ειναι φθηνες, ο τυπος στο πρακτικερ, μου ζητησε 323ευρω για να μου κοψει τα ξυλα που χρειαζονται σε κοντρα πλακε θαλασης 1,5 εκατοστου........

Βοηθηστε με γιατι εχω απογοητευτει πληρως.. Υπαρχει καποια εναλλακτικη? Μου προτειναν ετοιμες κατασκευες σαν αυτη www.praktiker.gr/p/zarntiniera-ksylini-1...gia-laxanokipo-28497 αλλα επισης ειναι πανακριβες, αν σκεφτουμε οτι θελω 4 και 5 τετοιες....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21905 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΟΣΤΟΣ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ
Καλώς ήρθες!

Έχεις δίκιο σχετικά με το κόστος. Η καλλιέργεια σε ταράτσες μέσα στην πόλη δεν είναι αυτό που λέμε οικονομική λύση. Όσοι το κάνουν όμως, το κάνουν συνειδητά, προσπερνώντας το κόστος και κρατώντας την ποιότητα των λαχανικών, τις γνώσεις, την ηρεμία και ίσως την παρέα που θα αποκτήσουν.

Νομίζω ότι έχεις τις ακόλουθες επιλογές:
α) Να φτιάξεις κτιστά παρτέρια των 4 τ.μ. με Alpha Block όπως περιιγράφει ο φίλος Νότης στο υπέροχο άρθρο του: Κήπος σε ταράτσα - Οδηγίες κατασκευής με alpha block
Εδώ το κόστος θα σου έρθει περίπου 60-70 Ευρώ ανά παρτέρι των περίπου 4 τ.μ. + τα μεταφορικά + την προσωπική σου εργασία.

β) Να χρησιμοποιήσεις γλάστρες
Η πιο ευέλικτη λύση. Οι γλάστρες με διαστάσεις κατάλληλες για καλλιέργεια λαχανικών δεν είναι και φτηνές. Για να καλύψεις 4 τ.μ. θα χρειαστείς γύρω στις 8 γλάστρες. Αυτές θα σου κοστίσουν περίπου 40 Ευρώ.

γ) Να φτιάξεις παρτέρια από ξύλο
Είδες μόνος σου πόσο μπορεί να φτάσει το κόστος (περίπου 213 Ευρώ για 4 τ.μ.) , οπότε ας μην το αναλύσουμε άλλο.

δ) Να αγοράσεις έτοιμα παρτέρια σαν και αυτό που βρήκες στο Praktiker.
Εδώ για τα 4 τ.μ. θα χρειαστείς 2 παρτέρια, άρα συνολικά θα δώσεις 120 Ευρώ.

Αναφέρομαι σε 4 τ.μ. γιατί κάνω σύγκριση με την πρώτη λύση του Νότη.

Άρα αν θέλεις να κρατήσεις το κόστος χαμηλά, ή γλάστρες ή χτιστά παρτέρια.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannhsg

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21907 από giannhsg
Απαντήθηκε από giannhsg στο θέμα ΚΟΣΤΟΣ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ
Ευχαριστω παρα πολυ. Ησουν κατατοπιστικοτατος.

Αποφευγω την λυση των γλαστρων γιατι δεν ξερω τί μειονεκτηματα εχει το πλαστικο σε συγκριση με το ξυλο, ως προς τα φυτα. Υπαρχουν αρνητικα που θα εχουν αμεσο αντικτυπο; Πχ να μη μεγαλωνουν γρηγορα τα φυτα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα