× Ιδέες και προτάσεις για κατασκευές για τον κήπο, το εξοχικό, το μπαλκόνι, κ.λπ.

Φυτά σε αυτοσχέδιες αυτοποτιζόμενες γλάστρες (απορία)

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22296 από NikolasR1980
Καλημέρα,

είμαι νέο μέλος και έχω μερικές απορίες πάνω στο θέμα που έβαλα για τίτλο. Δεν ξέρω αν ταιριάζει απόλυτα στο συγκεκριμένο forum γι αυτό και με συγχωρείτε αν έκανα λάθος.

Στο θέμα μας. Έχω φτιάξει μερικές αυτοσχέδιες αυτοποτιζόμενες γλάστρες από βιντεάκια που είδα στο youtube. Είναι πολύ απλές και πολύ αποδοτικές. Ωστόσο, έχω μια απορία.

Αν ΔΕΝ υπάρχει κάποιο μέσο να "ρουφάει" το νερό προς το χώμα από κάτω προς τα πάνω (κάποιο πανάκι ή στήλη χώματος σε κουτάκι), η σταδιακή εξάτμιση του νερού φτάνει για να κρατά σε υγρασία το χώμα;;;; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε πώς το εννοώ. Πρόκειται για ένα σπαθίφυλλο και ένα γεράνι.

Στις υπόλοιπες γλάστρες έχω φτιάξει το μέσο που "ρουφάει" νερό και μέχρι στιγμής αποδίδει σωστά, κρατώντας το χώμα σε μια καλή υγρασία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by NikolasR1980.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22297 από ilias
Καλώς ήρθες Νικόλα!
Θα βοηθούσε πολύ, μα πάρα πολύ, να μας έδειχνες κάποιες φωτογραφίες.
Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από αυτοποτιζόμενες γλάστρες.
Θα βοηθούσες όλους μας αν μας έδινες περισσότερες πληροφορίες.
Π.χ.
- τα video που είδες
- τι έχεις φτιάξει
- πως το έχεις φτιάξει

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22298 από NikolasR1980
Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την (άμεση) απάντηση.

Λοιπόν, παραθέτω κάποιες φωτό από κάτω, όχι δικές μου βέβαια αλλά για να καταλάβετε περίπου πώς είναι η φιλοσοφία / κατασκευή των γλαστρών αυτών. Και επίσης ένα ελληνικό βίντεο, δεν βάζω αγγλικό διότι μερικοί ίσως να μην καταλάβουν τις οδηγίες κλπ.



Υπάρχουν παραλλαγές, ωστόσο εγώ αυτές ακολούθησα και οι 3 από τις 5 είναι έτσι. Οι άλλες δυο που αναφέρω στο αρχικό μου θέμα απλά ΔΕΝ έχουν τόσο βαθύ wicking system (το κεντρικό κουτάκι) και δεν ρουφούν τόσο νερό.

Γι αυτό και ρώτησα, αν οι τρύπες που έχω ανοίξει (όπως στις φωτό) θα βοηθούν το νερό απλά να εξατμίζεται και να υγραίνει / δροσίζει το χώμα όσο χρειάζεται για σπαθίφυλλο και γεράνι!

ΕΛπίζω να βοήθησα κάπως.

Υ.Γ. Μέχρι στιγμής οι γλάστρες είναι (με υγρασιόμετρο) παραπάνω από το μέσο της υγρασίας και φαίνεται κιόλας. Τα φυτά μια χαρά. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια για τις 2 γλάστρες που ανησυχώ.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by NikolasR1980.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22299 από ilias
Γεια σου Νικόλα!
Το video ήταν κατατοπιστικό. Μπράβο σε αυτούς που το έκαναν!
Είδα και άλλες πληροφορίες στα Αγγλικά.
Όλοι χρησιμοποιούν την ίδια μέθοδο. Άρα πρέπει να δουλεύει.

Νομίζω ότι αξιοποιούνται τρία φαινόμενα στη λειτουργία των αυτοποτιζόμενων γλαστρών:

α) το φαινόμενο των τριχοειδών αγγείων που κάνει το νερό να ανεβαίνει προς τα πάνω. Τα τριχοειδή αγγεία σχηματίζονται ανάμεσα στα κενά των κόκκων του χώματος.

β) το φαινόμενο της όσμωσης, όπου το νερό εισέρχεται μέσα στους κόκκους χώματος και στους κόκκους της διογκωμένη αργίλου (οι καφέ κόκκοι στο κάτω μέρος της γλάστρας)

γ) το φαινόμενο των συγκοινωνούντων δοχείων, όπου το ένα δοχείο είναι ο κάθετος σωλήνας τροφοδοσίας και το άλλο η γλάστρα.

Ο κύριος όγκος του νερού συγκεντρώνεται μέχρι του ύψους που βρίσκονται οι τρύπες απορροής.

Αν λοιπόν οι ρίζες του φυτού βρίσκονται κοντά σε αυτό το ύψος, τα πάντα θα δουλεύουν σωστά.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NikolasR1980

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22302 από NikolasR1980
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και όντως έτσι λειτουργούν & κάνουν δουλειά!!!

Ωστόσο, θεωρείς ότι ΜΟΝΟ με την εξάτμιση / εξάχνωση του νερού, το χώμα θα κρατιέται νωπό;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22304 από ilias

NikolasR1980 έγραψε: Ωστόσο, θεωρείς ότι ΜΟΝΟ με την εξάτμιση / εξάχνωση του νερού, το χώμα θα κρατιέται νωπό;;;

Το νερό θα ανεβαίνει και θα ποτίζει το χώμα της γλάστρας όσο δημιουργείται "έλλειψή" του από την απορρόφηση νερού από τις ρίζες του φυτού και τη φυσική εξάτμιση.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22306 από NikolasR1980
Ηλία σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις / διαπιστώσεις / υποδείξεις!!

Ο χρόνος θα δείξει ΑΝ θα επιβιώσει μόνο με την εξάτμιση το σπαθίφυλλο.

Τώρα πειραματίζομαι με αγενή πολλαπλασιασμό σεφλέρας με κόψιμο κομματιού ρίζας..!

Θα σε ενημερώσω!

Καλή συνέχεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα