× Συζητήσεις σχετικά με αμπέλια, σταφύλια, οινοπαραγωγή.

mini Αμπέλι τύπου μπαξεδάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18269 από Giannis_Thessaloniki
mini Αμπέλι τύπου μπαξεδάκι δημιουργήθηκε από Giannis_Thessaloniki
Λοιπόν σκέφτομαι να κάνω ένα δικό μου αμπέλι τύπου μικρού μεγέθους και θα ήθελα κατά αρχάς να ξεκινήσω να πάρω από το πρώτο στάδιο να σπείρω ένα σπόρο σε μια πχ γλάστρα και μετά να κάνω μεταφύτευση τα βλαστάρια.


Σπόρους μπορώ να βρω εύκολα σε κανένα γεωπονικό μαγαζί ή διατείθονται ;

Για αυτό το πράγμα χρειάζεται ειδικά άδεια; γιατί δεν το κάνω για επαγγελματικό σκοπό
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Giannis_Thessaloniki.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ουκρανια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18285 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα mini Αμπέλι τύπου μπαξεδάκι

Giannis_Thessaloniki έγραψε: Λοιπόν σκέφτομαι να κάνω ένα δικό μου αμπέλι τύπου μικρού μεγέθους και θα ήθελα κατά αρχάς να ξεκινήσω να πάρω από το πρώτο στάδιο να σπείρω ένα σπόρο σε μια πχ γλάστρα και μετά να κάνω μεταφύτευση τα βλαστάρια.


Σπόρους μπορώ να βρω εύκολα σε κανένα γεωπονικό μαγαζί ή διατείθονται ;

Για αυτό το πράγμα χρειάζεται ειδικά άδεια; γιατί δεν το κάνω για επαγγελματικό σκοπό

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα του 2019.kalliergo.gr
Από ότι ξέρω για να φτιάξεις αμπέλι το παίρνεις έτοιμο από φυτώριο σε μικρό και το μεγαλώνεις, αυτό υπάρχει σε νάνο και αναρριχώμενο στο οποίο δεύτερο θέλει στήριγμα ( κρεβατίνα) . Αλλά ίσως και οι σπόροι να κάνουν δουλειά ( κάτι που δεν το έχω συναντήσει) αλλά εγώ έβαλα τρία κουκούτσια από πορτοκάλι για πλάκα σε μια ζαρντινιέρα και μου ξεπετάχτηκε το ένα. Για το αν θέλει άδεια δεν νομίζω, αφού θα το κάνεις σε μικρό χώρο για προσωπική χρήση. Πολλά σπίτια έχουν στην αυλή τους η στον κήπο τους 1 -2 αμπέλια - κληματαριά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18291 από antilogos
Απαντήθηκε από antilogos στο θέμα mini Αμπέλι τύπου μπαξεδάκι
Καλημέρα φίλε Γιάννη. Έκανα ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι πριν 13 χρόνια. Αγοράζεις έτοιμα φυτά απο φυτώρια που τα έχουν εμβολασμένα πάνω σε ανθεκτικότερα υποκείμενα.
Πρέπει να κάνεις αναλύσης χώματος και να ανοίξεις νωρίς βαθιούς λάκους τους οποίους θα προετοιμάσεις εδαφολογικά κατάλληλα. Παίζει ρόλο και ο προσανατολισμός των γραμμών για να αερίζονται σωστά. Αποφάσισε σε τι διαμόρφωση θα τα βάλεις κύπελο, κρεβατίνα έτσι ώστε εγκαίρως να στήσεις τυχόν σύρματα. Μην παρασυρθέις απο εξωτικές ποικιλίες και αποδώσεις. Επέλεξε ποικιλίες που ευδοκιμούν στην περιοχή σου και ρώτα τους ντόπιους σε τι υποκέιμενο είναι εμβολιασμένα τα κληματά τους. Έτσι θα γλυτώσεις απο τα συνεχή ψεκάσματα και τις απογοητεύσεις. Το αμπέλι είναι καλλιέργεια πρόκληση , αν το ξεκινήσεις σωστά και το αγαπήσεις θα σε ανταμείψει. Καλή επιτυχία.
Τώρα ας αναλάβουν οι ποιό ειδικοί.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα